Reklama

Technologie

Samochód zmieniający kolory. BMW zaprezentowało nową technologię

Autor. BMW Group/Twitter

Samochody zmieniające kolory w zależności od humoru kierowcy? To coraz bardziej realne. BMW zaprezentowało technologię, która może ubarwić ruch uliczny i zmienić podejście do aut.

Reklama

Portal Wired informuje o stworzeniu przez BMW i Vision Dee samochodu koncepcyjnego, który wykorzystuje nowe technologie do stworzenia zupełnie nowego rodzaju auta. Podczas targów technologii CES w Las Vegas zaprezentowano m.in koncepcje, takie jak:

Reklama
  • 240 kolorowych paneli e-ink - każdy z nich posiada 32 opcje kolorystyczne, wycinane laserowo i nakładane na karoserię za pomocą folii ePaper, dzięki czemu auta będą mogły zmieniać swoje kolory;
  • wyświetlacz przezierny (ang. Head up Display), który prezentuje podstawowe informacje istotne dla kierowcy podczas jazdy na całej powierzchni przedniej szyby auta;
  • Digital Emotional Experience będący nazwą asystenta głosowego w aucie.
Reklama

To część z technologii, które już w niedalekiej przyszłości mogą znaleźć się w najnowszych modelach aut. Kolejne miesiące zapewne będą przynosić nam nowe rozwiązania w tej materii.

Model koncepcyjny BMW zaprezentowany w Los Angeles
Model koncepcyjny BMW zaprezentowany w Los Angeles
Autor. BMW Group/Twitter

Synergia technologii

Prezentacja nowego samochodu koncepcyjnego BMW pokazuje jak spore zmiany w świecie motoryzacyjnym wprowadzają nowe technologie i rewolucja cyfrowa. Synergia wymienionych branż już w niedalekiej przyszłości może w istotny sposób podnieść bezpieczeństwo transportu, ale także spowodować, że auta, którymi będziemy się poruszać, staną się pojazdami bardziej spersonalizowanymi i lepiej dopasowanymi (także estetycznie) do właściciela.

Jak informują władze BMW, wersja produkcyjna nowej technologii HUD będzie zastosowana w samochodach tej marki od 2025 roku. Niemiecka firma nie jest jedyną pracującą nad takimi zastosowaniami. O zamiarze tworzenia podobnych koncepcji informowało Audi, a także Ford i Mercedes.

YouTube cover video
Prezentacja BMW dotycząca modelu koncepcyjnego zmieniającego kolory

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

/MG

Reklama

Komentarze

    Reklama