Reklama

Polityka i prawo

Technologia chmury: Szanse i wyzwania (Exatel Security Day 2017)

Fot. Exatel.pl
Fot. Exatel.pl

Ekspert Exatela Tomasz Wodziński podczas konferencji Exatel Security Day zaprezentował temat: „Mam IT w chmurze, czy jestem bezpieczny?”. W jej trakcie opowiedział szczegółowo o tym jakie są główne zagrożenia w chmurze i jak się przed nimi bronić.

Prelegent mówił, że obecnie wszyscy korzystamy z chmury, dlatego jej zabezpieczenie jest takie ważne.

Według Cloud Security Alliance można wymienić wiele różnych zagrożeń chmury. Można tutaj wymienić wyciek danych, czego przykładem jest tutaj Wonga.com. Ponadto można wymienić błędy w zarządzaniu dostępem do danych lub tożsamości. Kolejnym zagrożeniem są podatne i niezabezpieczone interfejsy programistyczne aplikacji (API). 

Dodatkowo ekspert Exatela wymienił podatne systemy operacyjne i aplikacje, kradzież hasła lub tożsamości oraz zagrożenia insiderskie, kiedy złośliwy pracownik wynosi dane klientów. Trudno również zignorować problem długotrwałych i zaawansowanych APT przeprowadzanych przez organizacje wywiadowcze państwa na całym świecie. Nie można też zapominać o uszkodzeniu danych, niepoprawnej i niewystarczającej dbałości o procedury. Dodatkowo dodać do tego trzeba atak na dostępność czy problem współdzielonych technologii hardware.

Wodziński mówił również o sposobach zabezpieczania się, takich jak np. skan podatności, monitoring logów, szyfrowanie danych, przeglądanie uprawnień itp.

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama