Reklama

Social media

Weibo zablokowała profil ekonomisty w Chinach, bo radził drukowanie pieniędzy, by rodziło się więcej dzieci

Autor. 偉宗 勞/ Unsplash

Chińska sieć społecznościowa Weibo zablokowała konto wpływowego ekonomisty Ren Zepinga, który wzbudził kontrowersje opinią, że rząd ChRL powinien stworzyć „fundusz rozrodczy” wart 314 mld dolarów rocznie, by zachęcić Chińczyków do posiadania większej liczby dzieci.

Konto Rena, byłego głównego ekonomisty pogrążonej w długach firmy deweloperskiej Evergrande, obserwuje na Weibo 3,6 mln użytkowników. W czwartek wyświetla się tam komunikat, że Ren został objęty „zakazem publikowania z powodu naruszenia praw i regulacji".

W komunikacie nie wyjaśniono, jakie konkretnie przepisy miał naruszyć Ren, który od marca 2021 roku pracuje w firmie Soochow Securities. Według państwowych mediów blokada konta została nałożona w środę i ma obowiązywać przez dwa tygodnie.

Czytaj też

Kryzys demograficzny

Chiny od lat mierzą się z problemem spadającej liczby rodzących się dzieci i starzenia się społeczeństwa, a niektórzy eksperci mówią o poważnym kryzysie demograficznym. Kwestia ta uznawana jest za jedną z najważniejszych i najdelikatniejszych spraw z punktu widzenia komunistycznych władz kraju.

Ren ogłosił w mediach społecznościowych, że znalazł sposób na wyjście z kryzysu. „Bank centralny powinien drukować dodatkowe 2 bln juanów (314 mld dolarów) każdego roku na fundusz rozrodczy, by w ciągu 10 lat urodziło się o 50 mln dzieci więcej, aby rozwiązać problem starzenia się społeczeństwa i spadającej dzietności" - napisał Ren, cytowany przez portal Caixin.

Według tego portalu Ren jest „najlepiej opłacanym strategiem" w Chinach, a jego wpisy wzbudziły ożywioną dyskusję na Weibo. Wielu użytkowników, w tym ekspertów, skrytykowało jego opinię. Ekonomista Hong Hao ocenił, że „doświadczenia zagraniczne dowodzą, że drukowanie pieniędzy nie ma nic wspólnego z dzietnością, a tworzenie specjalnych funduszy rozrodczych nic nie daje".

Czytaj też

Zmiana polityki demograficznej

Agencja Reutera podkreśla, że Ren, który zyskał sławę dzięki trafnym prognozom dotyczącym krachu na chińskiej giełdzie w 2015 roku, opublikował swoje komentarze początkowo na swoim koncie w komunikatorze WeChat, a dopiero potem na Weibo. Konto Rena na WeChacie nie zostało zablokowane, choć od zakazu publikacji na Weibo nie pojawiły się na nim nowe wpisy.

W ChRL przez dziesięciolecia obowiązywały surowe przepisy planowania rodziny, określane potocznie jako „polityka jednego dziecka". W ostatnich latach były one stopniowo łagodzone: w 2016 roku władze zezwoliły na posiadanie dwojga dzieci, a w ubiegłym roku pozwoliły na troje potomków. Te zmiany nie odwróciły jednak trendu spadającej liczby urodzeń.

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama