Reklama

Social media

Rosjanie: Inteligentne okulary Facebooka to gadżet dla szpiegów

Fot. Facebook
Fot. Facebook

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) twierdzi, że specyfika inteligentnych okularów Facebooka pozwala je zaliczyć do gadżetów szpiegowskich. W Rosji za kupowanie takich akcesoriów grozi kara do czterech lat więzienia.

Opinię FSB na temat nowego gadżetu Facebooka opublikował portal TJournal. „Okulary te mogą mieć pewne właściwości konstrukcyjne, które pozwalają umieścić je w kategorii specjalnych urządzeń technicznych przeznaczonych do niejawnego pozyskiwania informacji" - głosi komunikat służb prasowych FSB.

Okulary dla Bonda?

Rosyjskie służby nie wyjaśniły, które cechy pozwalają na taką ocenę. Niemniej, powołały się na przepisy rosyjskiego kodeksu karnego dotyczące gadżetów szpiegowskich.

W Rosji za takie gadżety uważane są przedmioty i systemy stosowane do celowego ukrytego zbierania informacji. Nie są do nich zaliczane urządzenia pozwalające na nagrywanie głosu i obrazu, czy ustalanie lokalizacji, jeśli funkcje te są widoczne, a przedmioty są dostępne w handlu.

Dostępne tylko w sieci

Facebook zaprezentował inteligentne okulary z dostępem do sieci we wrześniu br. wraz ze znaną marką okularów Ray-Ban. Za pomocą gadżetu będzie można zrobić zdjęcie, nagranie czy posłuchać muzyki.

Okulary Ray-Ban Stories będą odbierać komendy głosowe dzięki wbudowanemu mikrofonowi, a za pomocą wbudowanej w oprawki technologii bezprzewodowo będą łączyć się z aplikacją Facebook View.

W Rosji okularów Facebooka kupić na razie nie można, choć można je np. zamówić przez serwisy internetowe i sprowadzić pocztą.

W 2018 r. w poważne tarapaty wpadł rolnik z obwodu kurgańskiego, który kupił urządzenie śledzące GPS, by upilnować cielaka. Wobec rolnika wszczęto sprawę karną dotyczącą nielegalnego kupna „specjalnego urządzenia technicznego przeznaczonego do niejawnego pozyskiwania informacji". Rolnik zamówił to urządzenie z Chin i został zatrzymany w trakcie odbioru paczki na poczcie. Mężczyzna zupełnie nie zdawał sobie sprawy, że kupowanie tego rodzaju gadżetów jest karalne.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

image
Fot. Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

  1. Bosman

    W USA takie urządzenia można kupić do kontroli np psa, branego na polowanie.

  2. SZELESZCZĄCY w TRZCINOWISKU

    Usta mówią wszystko.....oczy mówią prawdę

Reklama