Reklama

Social media

Fejkowe konto PAP. Na fałszywy wpis nabrali się dziennikarze

W środę rano na Twitterze jeden z użytkowników stworzył fałszywy profil i wpis Polskiej Agencji Prasowej, dotyczący Polskiego Ładu. Podało go wielu dziennikarzy czołowych redakcji w Polsce. PAP zgłosiła już sprawę do CERT Polska.

Fałszywy wpis z konta @pogodno1 dotyczył Polskiego Ładu oraz rzekomego rozpoczęcia prac rządu nad programem "Tarcza Plus", który miałby uchronić ludzi przed jego negatywnymi skutkami.

Wpis opatrzony był grafiką PAP "PILNE", profil posiadał też grafikę PAP, ale nazwa użytkownika wskazywała, że słów nie napisała "@PAP Informacje", a właśnie @pogodno1. Wystarczyło zatem zwrócić uwagę tylko na ten fakt.

Jednak tweeta udostępniło wielu dziennikarzy czołowych redakcji w Polsce, komentując rzekome zapowiedzi dotyczące prac rządu. Część z nich przyznała, że się pomyliła, część szybko swój wpis skasowała.

Czytaj też

PAP ostrzega przed fałszywym wpisem

Polska Agencja Prasowa ostrzegła przed fałszywym kontem, podszywającym się pod redakcję. Poinformowała jednocześnie, że sprawę zgłosiła do CERT Polska oraz administratorom Twittera.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Komentarze