Reklama

Social media

Chiński szpieg odsiedzi kilkadziesiąt lat za konspirację i wykradanie tajemnic handlowych

Fot. Tama66 / Pixabay
Fot. Tama66 / Pixabay

Oficer chińskiego wywiadu został skazany za szpiegostwo przez sąd federalny w USA. Sprawa jest bezprecedensowa, a mężczyźnie grozi kilkadziesiąt lat kary pozbawienia wolności w związku z wykradaniem tajemnic handlowych, konspiracją i prowadzeniem działalności szpiegowskiej ukierunkowanej na pozyskiwanie danych gospodarczych.

Xu Janum był wicedyrektorem jednej z dywizji Szóstego Biura Ministerstwa Bezpieczeństwa Narodowego w Prowincji Jiangsu. Według informacji przekazanych przez amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości, od co najmniej 2013 roku Xu miał wybierać na swoje ofiary ekspertów pracujących w wiodących firmach z przemysłu lotniczego, m.in. GE Aviation.

Komplementy i prezenty ze szpiegostwem w tle

Xu, który działał pod przykrywką kilku fałszywych tożsamości, miał namawiać ich do podróży do Chin, niejednokrotnie przedstawiając wyjazdy jako okazje do wygłoszenia wykładu na jednym z chińskich uniwersytetów. Eksperci mieli otrzymywać stypendia i mieć opłacone koszty podróży, a w zamian za gościnę, byli zachęcani do dzielenia się wrażliwymi danymi o branży lotniczej, w tym planami technicznymi. 

W 2018 roku agent pojechał do Belgii, gdzie miał się spotkać z rozpracowywanym pracownikiem GE Aviation, wcześniej urabianym przez niego tak, by chętnie dzielił się danymi dotyczącymi swojej firmy. Nie wiedział jednak, że mężczyzna, z którym się umówił, już współpracował z FBI, gdyż zorientował się w zamiarach Xu. Spotkanie zakończyło się jego ujęciem i aresztowaniem, a rok później zasądzono ekstradycję obywatela ChRL do USA. 

Kilkadziesiąt lat w więzieniu za szpiegostwo

Xu został skazany za przestępstwa konspiracji, próby wykradania tajemnic handlowych i szpiegostwo ekonomiczne. Każdy z zarzutów obciążony jest karą pozbawienia wolności maksymalnie do lat 15, a także grzywną w wysokości do 5 mln dol.

Chińskiemu oficerowi postawiono również zarzuty spiskowania na rzecz wyłudzenia tajemnic handlowych przedsiębiorstwa oraz dwukrotny zarzut aktywnej próby nielegalnego pozyskiwania poufnych danych biznesowych, a każdy z nich obciążony jest karą pozbawienia wolności do lat 10 oraz grzywną w wysokości do 250 tys. dol. 

Szpiegostwo gospodarcze kluczowe dla gospodarki ChRL?

„Ujęcie i skazanie za szpiegostwo gospodarcze oficjalnie funkcjonującego oficera wywiadu dowodzi, że pozyskiwanie tajemnic handlowych jest integralną częścią planów rządu Chińskiej Republiki Ludowej na modernizację swojego przemysłu” - ocenił asystent prokuratora generalnego Matthew Olsen reprezentujący Dział Bezpieczeństwa Narodowego amerykańskiego ministerstwa sprawiedliwości.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

 

Reklama

Komentarze (1)

  1. Andrettoni

    Polityka - jednego pokazowo zamkną, a ExxonMobil zainwestuje kilka miliardów dolarów w budowę kompleksu petrochemicznego w Chinach... Szpiegowanie na rzecz swojego kraju jest przynajmniej etyczne, czego nie można powiedzieć o korporacjach, które eksportują całe łańcuchy technologiczne.

Reklama