Reklama

Social media

Brytyjskie wsparcie dla Europy Wschodniej w walce z dezinformacją

Fot. Marco Verch Professional Photographer and Speaker /Flickr/CC 2.0
Fot. Marco Verch Professional Photographer and Speaker /Flickr/CC 2.0

Rząd Wielkiej Brytanii planuje przeznaczyć pond 18 milionów funtów w przeciągu 3 lat na walkę z dezinformacją i fake newsami w Europie Wschodniej oraz na wsparcie wolnych i niezależnych mediów na Bałkanach Zachodnich zapowiedział minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt.

Pieniądze pochodzę z funduszu „Conflict, Stability and Security”. Poza walką z propagandą, środki pieniężne mają zostać wykorzystane do stworzenia niezależnych lokalnych mediów na Bałkanach Zachodnich, które będę promowały obiektywne treści oparte na faktach.

Tylko 10 % światowej populacji ma dostęp do wolnych mediów. 

Jeremy Hunt - minister spraw zagranicznych

Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych napisało w komunikacie, że przeznaczone środki finansowe pozwolą na wsparcie dziennikarzy pracujących w najbardziej represyjnych społeczeństwach oraz jest to krok naprzód w walce ze zjawiskiem fake news.

Wielka Brytania od czasu próby zabójstwa Siergieja Skripala w Salisbury stała się jednym ze światowych liderów w walce z dezinformacją. Ostatnio przeprowadzono szkolenia dla rządu i przedstawicieli sektora publicznego, ucząc m.in. znajdywania śladów dezinformacji w Internecie. Chęć udziału w szkoleniu wyraziły również rządy innych państw.

Ogłoszenie o przeznaczeniu dodatkowych funduszu na walkę z dezinformacją zbiega się w czasie ze światową konferencją na temat wolności mediów. Wezmą w niech udział delegacje z ponad 100 krajów i organizacji międzynarodowych, 60 ministrów oraz ponad 1000 dziennikarzy i nauczycieli akademickich. Głównym celem spotkania w Londynie jest podjęcie działań, które mają poprawić wolność mediów na świecie.

Komentarze