Reklama

Social media

Atak ransomware na australijską firmę energetyczną CS Energy

fot. Johannes Plenio/ Unsplash/ Domena publiczna
fot. Johannes Plenio/ Unsplash/ Domena publiczna

Australijska firma - należąca do rządu stanu Queensland - CS Energy potwierdziła w oficjalnym komunikacie, że w sobotę 27 listopada grupa hakerska przy użyciu oprogramowania ransomware zaatakowała ich wewnętrzną sieć teleinformatyczną. 

„Incydent miał miejsce w sieci korporacyjnej CS Energy i nie wpłynął na wytwarzanie energii elektrycznej w naszych elektrowniach Callide i Kogan Creek. Nasze elektrownie nadal wytwarzają i przesyłają energię elektryczną” - czytamy na stronie CS Energy.

Dyrektor generalny Andrew Bills powiedział, że CS Energy koncentruje się na przywróceniu bezpieczeństwa swojej sieci i wspieraniu pracowników, klientów i partnerów biznesowych i odpowiada na ich pytania w tej sprawie, jeśli takowe się pojawią.

Głównym celem było powstrzymanie ataku ransomware, następnie oddzielenie sieci korporacyjnej od systemów wewnętrznych. Jednocześnie firma starała się zachować ciągłość biznesową - stwierdza Zach Marzouk na stronie ITPro.

„Skontaktowaliśmy się z naszymi klientami detalicznymi, aby zapewnić ich, że nie ma to wpływu na ich dostawy energii elektrycznej i regularnie informujemy pracowników o naszej reakcji na ten incydent” - dodał Andrew Bills.

Gwarancja dostaw energii

Głównym wyzwaniem dla CS Energy było zachowanie nieprzerwanych dostaw energii z dwóch elektrowni, Callide i Kogan Creek. W oficjalnym komunikacie dyrektor generalny stwierdził, że „mają odporną i wysoko wykwalifikowaną siłę roboczą, która koncentruje się na zapewnieniu, żeby CS Energy nadal dostarczał energię elektryczną do Queenslanders”.

W celu zbadania całej sprawy, w pierwszej kolejności o incydencie zostały poinformowane agencje stanowe, jak i federalne. CS Energy poinformowało na swojej stronie, że podjęło współpracę również z ekspertami ds. cyberbezpieczeństwa. Całość przedsięwzięć jest podyktowana troską o lepsze zabezpieczenie rynku energii elektrycznej. 


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Komentarze