Reklama

Social media

Administracja USA tworzy zespół do walki z oszustwami kryptowalutowymi

Fot. Executium/Unsplash
Fot. Executium/Unsplash

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (DoJ) uruchomił zespół, który ma pomagać w dochodzeniach związanych z rynkiem kryptowalut i ściganiem przestępców działających w tym obszarze. Zadaniem grupy będzie też pomoc ofiarom przestępstw ransomware rozliczanych w kryptowalutach i kradzieży cyfrowego pieniądza.

Departament Sprawiedliwości USA utworzył nową grupę zadaniową, która ma nadzorować dochodzenia i ściganie przestępczych nadużyć związanych z kryptowalutami.

Koniec z nadużyciami?

Utworzenie National Cryptocurrency Enforcement Team (NCET) zostało ogłoszone przez zastępcę prokuratora generalnego Lisę Monaco.

„Uruchamiamy National Cryptocurrency Enforcement Team (NCET), aby wzmocnić naszą zdolność do likwidacji podmiotów finansowych, które umożliwiają podmiotom przestępczym rozkwit dzięki nadużyciom na platformach kryptowalutowych” – zaznaczyła Lisa Monaco w oświadczeniu.

Dodała, że DOJ jest „gotowy do wykorzenienia nadużyć na tych platformach i zapewnienia zaufania użytkowników do tych systemów."

Biuro Spraw Publicznych DOJ zapowiedziało, że zespół skupi się na przestępstwach popełnianych przez giełdy walut cyfrowych oraz podmioty tworzące infrastruktury prania pieniędzy.

Pracując pod nadzorem asystenta prokuratora generalnego Kennetha Polite'a Jr, NCET ma również pomagać w śledzeniu i odzyskiwaniu aktywów utraconych w wyniku oszustw i wymuszeń, w tym płatności kryptowalutowych dla gangów ransomware.

Współpraca i szkolenia

Zgodnie z zapowiedzią NCET będzie również szkolić i doradzać prokuratorom federalnym oraz agencjom ścigania w zakresie opracowywania strategii śledczych i prokuratorskich, a także zapewniać wskazówki w sprawach obejmujących nakazy przeszukania i zajęcia, nakazy ograniczenia wolności, zarzuty przepadku w sprawach karnych i cywilnych oraz oskarżenia.

„Wydział Kryminalny jest już uznanym liderem w prowadzeniu dochodzeń i ściganiu przestępczych nadużyć związanych z kryptowalutami” - podkreślił Polite. - „Utworzenie nowego zespołu będzie opierać się na tych doświadczeniach, łącząc i koordynując wiedzę specjalistyczną w całym wydziale w tej stale rozwijającej się dziedzinie, aby prowadzić dochodzenia i ścigać nieuczciwe nadużycia, nielegalne pranie pieniędzy i inne działania przestępcze związane z kryptowalutami”.

Członkowie zespołu będą pochodzić z Sekcji Prania Pieniędzy i Odzyskiwania Mienia (MLARS) Wydziału Karnego Departamentu Sprawiedliwości, Sekcji Przestępczości Komputerowej i Własności Intelektualnej (CCIPS), będą to też osoby oddelegowane do Wydziału Karnego z Biur Prokuratorskich USA w całym kraju.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

 

Komentarze