Reklama

Polityka i prawo

Rosyjski MON chce zabronić żołnierzom pisania o swojej służbie

Źródło: mil.ru
Źródło: mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony proponuje wprowadzenie zakazu dla żołnierzy o pisaniu o swojej służbowej aktywności w Internecie czy mediach. Oficjalnie rozpoczęły się prace nad projektem ustawy.

Zdaniem ministerstwa koniczne jest rozszerzenie zapisów, jakie obowiązują pracowników Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) i straży granicznej. Planowane jest wprowadzenie zakazu publikacji informacji o sobie lub swoich kolegach ze służby. Chodzi o dane, które mogą pozwolić na identyfikację lub określenie przynależności, obowiązków służbowych, ale też i te związane z aktywnościami danej formacji, instytucji lub pododdziału, w których odbywana jest służba wojskowa.

Już 30 maja rosyjski MON zaproponował wprowadzenie obowiązku składania sprawozdań przez swoich pracowników o fakcie publikacji w Internecie swoich danych osobistych czy innych, które zostały upublicznione. Nowe regulacje polegać mają na wniesieniu zmian do ustawy o statusie żołnierzy. Konsultacje społeczne na temat nowej inicjatywy potrwają do 2 października, a wejście w życie nowych zapisów planowane jest na styczeń 2018 roku.

Sprawa związana jest z licznymi przypadkami identyfikacji rosyjskich żołnierzy obecnych we wschodniej Ukrainie dzięki ich publikacjom w mediach społecznościowych. Kreml oficjalnie zaprzecza udziałowi rosyjskich wojsk w wydarzeniach na Donbasie.

Komentarze