Reklama

Polityka i prawo

Rosja zablokowała chiński WeChat

Fot. Sinchen Lin / flickr/ CC 2.0
Fot. Sinchen Lin / flickr/ CC 2.0

Roskomnadzor, rosyjska służba nadzoru w sferze łączności, na polecenie rządu Federacji Rosyjskiej zablokował chińską aplikację WeChat, która służy do wysyłania wiadomości. Jak informuje Rosyjska Agencja Prasowa TASS, Roskomnadzor dodał WeChat do listy zakazanych stron internetowych.

WeChat to największa chińska aplikacja społecznościowa, którą w 2011 r. stworzyła firma Tencent. Aplikacja WeChat bardzo szybko odniosła duży sukces w kraju macierzystym i udało jej się trafić do grona najczęściej używanych komunikatorów, jeśli chodzi o liczbę użytkowników. Z WeChat miesięcznie korzysta ok. 900 mln internautów, z czego większość stanowią Chińczycy. 

Chińczykom nie udało się jednak aplikacją WeChat podbić rynku rosyjskiego, gdyż władze tego kraju uznały, że oprogramowanie to nie spełnia obowiązujących w Rosji regulacji, dotyczących firm, które zbierają i przetwarzają dane osobowe obywateli. Jak donosi agencja TASS, producent aplikacji WeChat, chińska firma Tencent, próbuje jeszcze negocjować z Rosją sprawę zablokowania WeChat.

Czytaj też: Media społecznościowe zagrożeniem dla żołnierzy

Jednak problemy natury prawnej aplikacja WeChat ma nie tylko na terenie Federacji Rosyjskiej. Bowiem już od zainicjowania działalności w Chinach, firma Tencent spotkała się z wieloma przeszkodami prawnymi. Chińskie władze zastosowały blokadę oraz ocenzurowały część słów kluczowych, odnoszących się do niechlubnych wydarzeń w historii Chin, a wiadomości, które zawierają niewygodne dla władz tematy, nie zostają dostarczone do odbiorców.

Komentarze