Reklama

Strona główna

Rewolucja w zarządzie Centralnego Ośrodka Informatyki

  • Fot. Airbus Defence & Space
    Fot. Airbus Defence & Space

Minister cyfryzacji Anna Streżyńska odwołała ze stanowiska dyrektora Centralnego Ośrodka Informatyki Nikodema Bończę-Tomaszewskiego. W reakcji do dymisji podało się całe kierownictwo Ośrodka. Jest już nowy tymczasowy zarząd.

Anna Streżyńska swą decyzję tłumaczyła m.in. brakiem gwarancji zakończenia rozpoczętych tam projektów przy obecnym kierownictwie. Jej zdaniem zagrożona jest kwota 284 mln zł.

- Zaskoczeniem dla mnie były niezdrowe dysproporcje między liczą osób w  obsłudze administracyjnej w stosunku do pracujących nad systemami informatycznymi programistów. Przy 150 osobach obsługi administracyjnej, było tylko 30 programistów, zatrudnionych do tak ambitnych projektów jak elektroniczne dowody osobiste, Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców. Z tego też powodu wystąpiły opóźnienia w samym połączeniu rejestrów państwowych  – mówi  Anna Streżyńska.

Jak tłumaczy resort chciał mieć wgląd w finanse ośrodka w obliczu zagrożenia realizowanych tam projektów i próbował wprowadzić tam dyrektora finansowego, na co wyraził zgody  dyrektora COI. - Dyrektor Bończa-Tomaszewski zapowiedział, że jeśli będę na to nalegała, to sam poda się do dymisji. Dlatego przyjęłam jego dymisję - mówi Streżyńska.

Tymczasowo w kryzysowej sytuacji na dyrektora COI powołany została Adam  Sobczak, a na jego zastępcę Monika Jakubiak.

Adam Sobczak to współzałożyciel pierwszego i obecnie największego w Polsce portalu zbiórek charytatywnych - Siepomaga.pl kliknięcie spowoduje opuszczenie tej strony i przeniesienie do zewnętrznego serwisu. Jest współtwórcą spółki Cenatorium będącej pierwszym w Polsce komercyjnym dostawcą aktualnych danych o transakcjach na rynku nieruchomości i dysponentem największej bazy danych cen transakcyjnych nieruchomości. Adam Sobczak jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej – kierunek Metody Ilościowe i Systemy Informacyjne. W 2002 roku uzyskał dyplom MBA na University of New Brunswick. Ukończył również studium doktoranckie SGH.

Monika Jakubiak piastowała funkcje kierownicze w spółkach grupy kapitałowej PGNiG SA oraz spółkach grupy kapitałowej Vatenfall. Nadzorowała wdrożenie systemów ERP wspierających aktywność operacyjną tych spółek oraz stworzyła pierwszą i największą organizację typu shared services w sektorze elektroenergetycznym w Polsce. Monika Jakubiak jest magistrem ekonomii Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. W 2008 r. uzyskała MBA na University of Bradford/ WSPiZ im. Koźmińskiego. Dysponuje również uprawnieniami biegłego rewidenta.

Reklama

Komentarze

    Reklama