Reklama

Biznes i Finanse

Raport: Hakerzy dywersyfikują swoje operacje, spodziewany wzrost ransomware i BEC

  • Fot. Airbus Defence & Space
    Fot. Airbus Defence & Space

Hakerzy coraz częściej inwestują w wiele różnych rozwiązań dostępnych na czarnym rynku, dzięki dywersyfikacji środków i działań są wstanie zapewnić stałe źródło utrzymania swoich operacji zarobkowych. Co więcej autorzy raport - firma Solutionary, podkreśla że widać korelacje pomiędzy planem Chińskiej gospodarki a hakerami powiązanymi z Chinami.

Według Solutionatry istnieje duża szansa przewidzenia kolejnych ataków wobec krajów, które Chińskiej państwo uznaję za zagrożenie dla swojej gospodarki. Może to być szansą dla firm i agencji rządowych, które planują wydatki w planie rocznym, a nie pięcioletnim tak jak to odbywa się w Państwie Środka. Nowy plan Chin o numerze 13 zakłada znaczne wzmocnienie sił ofensywnych oraz defensywnych jeżeli chodzi o działania w cyberprzestrzeni.

Drugi kwartał 2016 przyniósł także więcej zmian w działaniach prowadzonych w cyberprzestrzeni, o około połowę zmniejszyła się ilość ataków wykonywanych za pomocą stron internetowych. Nie oznacza to jednak, że ilość ataków w ciągu ostatniego roku zmniejszyła się, jest dokładnie odwrotnie. Hakerzy korzystają z bardziej zaawansowanych i szerzej rozprowadzanych ataków za pomocą innych kanałów informatycznych. Widać także w podsumowaniu ataków hakerskich w ostatnim kwartale wzrost aktywności, jeżeli chodzi o inne sektory. Do tej pory 5 największych sektorów było celami większości ataków cybeprzestępców, jednak w ciągu ostatnich 3 miesięcy według Solutionary wyrównało się ilość ataków. Nadal najbardziej dochodowym sektorem pozostaje sektor medyczny, w którym najłatwiej i najwięcej hakerzy są wstanie uzyskać używając złośliwego oprogramowania ransomware. Tak przynajmniej przedstawiają sytuacje w sektorze autorzy raportu.

Hakerzy zdają się korzystać z wiedzy oraz dokonań firm komercyjnych na przestrzeniach ostatnich kilku lat, ponieważ inwestują w rozwiązania, które przynoszą realne korzyści finansowe. Wynika to z faktu spadku kursu jakie posiadają dane osobowe na czarnych rynkach oraz problemów związanych ze zdobyciem takich danych. Działania prowadzące do wykorzystania ransomware oraz ataków typu Business Email Compromise (BEC), który polega na wyłudzaniu pieniędzy od firm. Według Solutionary ilość właśnie takich ataków będzie w następnym kwartale rosnąć, jednak nie spodziewajmy się, że hakerzy zapomną o zwykłych atakach wykonywanych do tej pory, czy dedykowanych kampaniach. Te ostatnie to mechanizmy, które sprawdzają się od lat i są zaplanowane na długofalowe działanie.

Czytaj też: Ransomware stał się pełnoprawnym biznesem w całkowicie nielegalny sposób

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama