Reklama

Social media

Program „300+” okazją dla internetowych przestępców

FOT. MPIPS.GOV.PL/ DOMENA PUBLICZNA
FOT. MPIPS.GOV.PL/ DOMENA PUBLICZNA

Program „Dobry Start”, oferujący 300 złotych dofinansowania do wyprawki szkolnej, wydaje się dobrym rozwiązaniem dla dzieci i ich rodziców. Pozwoli on przede wszystkim na zapewnienie dzieciom  fundamentalnych warunków do edukacji. Składanie wniosków elektronicznych trwa już od 1 lipca. Niestety wnioskowanie drogą elektroniczną wiąże się z pewnymi zagrożeniami, których świadome jest Ministerstwo Cyfryzacji.

Phishing jest jedną z popularniejszych  metod używanych przez cyberprzestępców. Polega on na tym, że oszuści podszywają się pod osobę, firmę czy też instytucję, która jest w kręgu zainteresowań ofiary, i wysyłają maile przykładowo z linkiem do strony internetowej, gdzie trzeba wpisać prywatne dane.

W celu uniknięcia zamiany „dobrego startu” na „przykry start”, Ministerstwo Cyfryzacji  w trosce o dobro obywateli wystosowało spot informujący o zagrożeniach związanych ze składaniem wniosku online. W tym 30 sekundowym filmie zwrócono uwagę, iż istnieją tylko i wyłącznie dwa sposoby aplikowania, poprzez serwis empatia.mpips.gov.pl oraz za pośrednictwem wybranych banków. W przypadku napotkania podejrzanej witryny internetowej należy sprawdzić czy dana witryna posiada certyfikat bezpieczeństwa.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska, zauważyła, że od momentu uruchomienia rejestracji do 3 lipca napłynęło aż 210 tysięcy wniosków. Osoby preferujące tradycyjny sposób wnioskowania będą mogły  aplikować od 1 sierpnia. Pieniądze w ramach programu „Dobry Start” mają zostać wypłacone do 30 września, dotyczy to wniosków złożonych odpowiednio wcześniej. Ostateczny termin aplikowania datuje się na 30 listopada. Po tym dniu nie będzie możliwości uzyskania dofinansowania.

Reklama

Komentarze

    Reklama