Reklama

Strona główna

Polska na spotkaniu państw grupy D9+

Fot. GovTechPL/twitter.com/Creative Commons
Fot. GovTechPL/twitter.com/Creative Commons

12 listopada br. w Tallinnie odbyło się drugie w tym roku spotkanie państw liderów cyfryzacji tworzących grupę D9+. Polskę na spotkaniu reprezentowała Wanda Buk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji.

Grupę D9+ tworzą państwa, które są zaawansowane pod względem cyfrowym (Dania, Finlandia, Estonia, Belgia, Holandia, Luksemburg, Irlandia i Wielka Brytania). Czechy i Polska mają status obserwatora. Spotkania odbywają się 2 razy do roku. Po Irlandii, gospodarzem ostatniego spotkania w tym roku była Estonia.

W pierwszej części posiedzenia prezentacje na temat przyszłej agendy cyfrowej Europy wygłosiły ośrodki badawcze oraz firmy aktywne w branży IT. Z kolei Ministerstwo Finansów Estonii zaprezentowało wpływ jaki miał rozwój nowych technologii na krajową politykę podatkową. Następnie odbyła się zamknięta sesja ministerialna poświęcona przyszłości jednolitego rynku cyfrowego. Podczas swojego wystąpienia Minister Buk argumentowała, iż jednym z filarów gospodarki cyfrowej są dane. W konsekwencji w kolejnych latach priorytetem dla UE powinno być zapewnienie swobodnego przepływu danych, interoperacyjności systemów oraz cyberbezpieczeństwa.  Ponadto, Minister Buk zwróciła uwagę, że bez odpowiedniego zaplecza finansowego nie będzie możliwy rozwój gospodarki cyfrowej, co należy uwzględnić w procesie negocjacji wieloletnich ram finansowych.

Reklama

Komentarze

    Reklama