Reklama

Polityka i prawo

Zgubienie dowodu osobistego nie musi psuć wakacji

FOT. PARIS16/ COMMONS.WIKIMEDIA.ORG/ CC 4.0
FOT. PARIS16/ COMMONS.WIKIMEDIA.ORG/ CC 4.0

W przypadku zgubienia, kradzieży bądź uszkodzenia dowodu osobistego Ministerstwo Cyfryzacji przypomina wczasowiczom, jak i reszcie poszkodowanym, o możliwości zgłoszenia tego incydentu drogą internetową.

Aby złożyć zawiadomienie o takim zdarzeniu bez wychodzenia z domu, potrzebny jest Profil Zaufany, dzięki któremu zapewniamy sobie, że żadna osoba się pod nas nie podszyje. Należy pamiętać, że po zgłoszeniu nasz dowód zostanie automatycznie unieważniony.

Ministerstwo Cyfryzacji na swojej stronie internetowej umieściło treściwy poradnik jak krok po kroku złożyć tego typu wniosek.  Pierwszą czynnością, którą należy wykonać jest wejście na stronę www.obywatel.gov.pl i postępowanie zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Cyfryzacji. W razie jakichkolwiek problemów, związanych z utratą dowodu, usługa oferuje możliwość otrzymania takowego zaświadczenia. Wystarczy zaznaczyć odpowiednią opcję. Wniosek o nowy dowód osobisty również można złożyć drogą online.

Ministerstwo Cyfryzacji radzi, aby w takiej sytuacji poinformować, także swój bank oraz Policję. W przypadku pobytu za granicą powinno się zawiadomić konsulat.

Z usługi tej od 23 czerwca bieżącego roku skorzystało 1678 osób, a od początku możliwości zgłaszania straty dowodu, czyli 22 września 2017, 10 243 obywateli.

Reklama

Komentarze

    Reklama