Reklama

Polityka i prawo

Zagórski: Microsoft zainwestuje także w podnoszenie kompetencji cyfrowych

Fot. Peakpx.com/CC 0
Fot. Peakpx.com/CC 0

Microsoft zainwestuje miliard dolarów nie tylko w centrum przetwarzania danych, ale także w podnoszenie kompetencji cyfrowych w Polsce - powiedział w środę w radiu RDC minister cyfryzacji Marek Zagórski. Dodał, że inwestycja nie ma związku z tym, kto będzie budował sieć 5G w Polsce.

We wtorek poinformowano, że Operator Chmury Krajowej zawarł strategiczne partnerstwo z globalną spółką technologiczną Microsoft. Tym samym umowa otwiera kolejny rozdział w rozwoju budowanej w Polsce platformy, która zapewnia przedsiębiorstwom i instytucjom publicznym dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań chmury obliczeniowej oraz przyspiesza cyfrową transformację gospodarki. W ramach umowy partnerstwa z OChK, Microsoft uruchomi w Polsce swój pierwszy region przetwarzania danych w Europie Środkowo-Wschodniej. Inwestycja w technologię cyfrową ma wynieść 1 miliard dolarów.

Szef resortu cyfryzacji powiedział, że "Microsoft zbuduje centrum przetwarzania danych, a w zasadzie kilka takich centrów", które będą współpracowały z partnerem strategicznym tego koncernu w Polsce, czyli z Operatorem Chmury Krajowej (OChK).

"Oczywiście ten miliard, o którym mówił Microsoft, to są także inne inwestycje, chociażby także inwestycje w podnoszenie kompetencji cyfrowych" - zaznaczył.

"Jest pierwszą tak wielką inwestycją Microsoftu w tym obszarze, w tej części Europy, jest lokowana w Polsce, co powoduje, że stajemy się jeszcze bardziej atrakcyjni także dla tych wszystkich, którzy z tego typu usług chcą korzystać" - ocenił minister.

Wyjaśnił, że koncern będzie budował infrastrukturę dla usług chmurowych, co - jak ocenił - "jest szalenie istotne", bo w czasie pandemii "wiele instytucji, wiele firm zrozumiało, że szybka reakcja na zwiększające się potrzeby chociażby ich klientów i samych organizacji jest możliwa dzięki usługom chmurowym".

Zagórski pytany o to, czy w związku z zapowiedzianą inwestycją Microsoftu sieć 5G w Polsce będą współtworzyć Amerykanie czy Skandynawowie, a nie Chińczycy, odpowiedział, że "nie ma to jedno z drugim bezpośredniego związku".

Minister przypomniał, że 5g jest nowym standardem "w dużej mierze przesyłania danych, nie tylko danych komunikacyjnych", która jak zaznaczył, wymaga także "centrów przetwarzania danych". "To jest właśnie ten rodzaj inwestycji, ale to nie ma żadnego bezpośredniego związku z tym, kto będzie budował, jaka technologia będzie wykorzystywana przy budowie sieci 5G" - powiedział.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama