Reklama

Polityka i prawo

Wykryto hakerów, którzy zaatakowali sieci komputerowe 150 firm w Europie i USA

Fot. Pexels.com/Domena publiczna
Fot. Pexels.com/Domena publiczna

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała o wykryciu międzynarodowej organizacji hakerów, którzy włamali się do sieci komputerowych 150 firm w Europie i USA. Szkody z ich działań oszacowano na ponad 80 mln dolarów. Na razie żaden z podejrzanych nie został zatrzymany.

SBU ustaliła, że na terytorium Ukrainy działała grupa osób, która wykorzystywała oprogramowanie ransomware Egregor. Przy jego pomocy m.in. szyfrowano sieci komputerowe firm, kradziono dane osobiste ich klientów i pracowników - napisała agencja Ukrinform.

Następnie hakerzy żądali pieniędzy, przeważnie w postaci kryptowaluty, za deszyfrowanie zaatakowanych sieci i niepublikowanie danych. Według SBU od września 2020 roku hakerzy zaatakowali ponad 150 firm z krajów Europy i USA, a straty wynikające z ich działalnością to ponad 80 mln USD.

Podczas działań śledczych znaleziono sprzęt komputerowy z oprogramowaniem Egregor, informacje o zaatakowanych sieciach komputerowych i inne dowody działalności przestępczej - przekazał Ukrinform.

Operację przeprowadzono we współpracy z organami śledczymi w USA i Francji.

image

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama