Reklama

Polityka i prawo

Wykorzystanie otwartych danych głównym tematem nowego hackathonu MC

Fot. U.S. Embassy Vienna/CC 2.0
Fot. U.S. Embassy Vienna/CC 2.0

Ministerstwo Cyfryzacji zaprasza na hackathon #OtwarteDane, podczas którego przekonacie się, jak wiele zastosowań mają otwarte dane publiczne.

5 miliardów złotych - niemal taką wartość osiągnie rynek Open Data w Polsce do 2020 roku. Jak wykorzystać potencjał Open Data do budowania swojego biznesu i tworzenia nowych miejsc pracy, a przy okazji wpływać na poprawę jakości życia społeczeństwa? Temu tematowi ma być poświęcony nowy hackathon ministerstwa cyfryzacji. 

Trzecia edycja hackathonu Ministerstwa Cyfryzacji tym razem potrwa aż 8 dni. Startujemy 15 czerwca w Warszawie warsztatami i konsultacjami z mentorami. Następnie przez kilka dni uczestnicy będą zdalnie pracować nad własnymi rozwiązaniami, opartymi na danych publicznych. 22 czerwca zaprezentują prototypy swoich aplikacji przed jury. Autorzy najlepszych projektów otrzymają nagrody – w puli 35 tys. zł oraz nagrody dodatkowe.

Dane, które zmieniają świat i ratują życie

Szacuje się, że do 2020 roku liczba miejsc pracy związanych z Open Data w Europie sięgnie 100 000! Na ułatwieniu dostępu do danych korzysta nie tylko administracja publiczna, ale również prywatne firmy i przede wszystkim - całe społeczeństwo. Dzięki aplikacjom wykorzystującym otwarte dane w krajach Unii Europejskiej udało się m.in. uratować 7000 osób rocznie, oszczędzić 2549 godzin rocznie na szukaniu miejsc parkingowych, a także zmniejszyć zużycie energii elektrycznej o 16%? A to tylko przykładowe korzyści, jakie niesie ze sobą tworzenie aplikacji działających w oparciu o publicznie dostępne dane.

Jak Otwarte Dane ułatwiają życie Polakom?

Potencjał otwartych danych można wykorzystać do poprawy jakości życia w różnych sferach: edukacji, środowisku, zdrowiu czy administracji. W Polsce dzięki otwartemu dostępowi do danych publicznych powstało wiele aplikacji, które między innymi informują o aktualnym stanie zanieczyszczenia powietrza, ułatwiają osobom niepełnosprawnym poruszanie się po mieście, ostrzegają przed utrudnieniami w ruchu, promują poruszanie się rowerami czy zachęcają do wspólnego sadzenia drzew. Nie zatrzymujemy się jednak tutaj!

Masz pomysł na aplikację zmieniającą Twoje otoczenie?

Ministerstwo cyfryzacji zachęca do rejestrowania się na hackathon #OtwarteDane, gdzie uczestnicy będą mogli skonsultować swoje pomysły z ekspertami i stworzyć prototyp aplikacji, która w niedalekiej przyszłości będzie miała szansę na zdobycie środków na jej wdrożenie: Hackathon #OtwarteDane to świetne przygotowanie do wystartowania jeszcze w tym roku z wypracowanym pomysłem w konkursie POPC dla działania 2.4., który umożliwi pozyskanie środków z UE na wcielenie pomysłu w życie.

AK/MC

Komentarze