Reklama

Polityka i prawo

Wyciek danych serbskich pacjentów. Lider usług medycznych potwierdza doniesienia o cyberataku

Fot. Anna Frodesiak/Wikimedia Commons/CC 1.0
Fot. Anna Frodesiak/Wikimedia Commons/CC 1.0

Największy na świecie dostawca usług oraz produktów do dializ padł ofiarą cyberataku. Niemiecki koncern potwierdził incydent, wskazując, że wskutek działań hakerów doszło do wycieku danych serbskich pacjentów. Sprawa została zgłoszona niemieckiej prokuraturze.

Władze Fresenius Medical Care (FMC) potwierdziły doniesienia o wycieku danych, które był następstwem złośliwego cyberataku. Incydent dotyczył osób korzystających z centrów dializ na terenie Serbii – informuje agencja Reutera.

Wyciek prawdopodobnie jest związany z niedawną kampanią hakerską, w ramach której cyberprzestępcom udało się pozyskać część danych. „Firma jest świadoma, że incydent jest związany z cyberatakiem, który miał wpływ na pewne elementy środowiska IT Fresenius (…) i że hakerzy mogli wówczas wykraść pewne dane” – przywołuje stanowisko FMC serwis SeeNews.

Władze firmy poinformowały również, że złożyły w tej sprawie specjalne zawiadomienie do niemieckiej prokuratury. Pomimo incydentu działalność FMC w Serbii nie została wstrzymana.

Fresenius Medical Care jest największym na świecie dostawcą produktów i usług dla osób z przewlekłą niewydolnością nerek. Firma działa w skali globalnej, posiadając ponad 4 000 stacji dializ na całym świecie. Jednocześnie FMC prowadzi 45 zakładów produkcyjnych na wszystkich kontynentach, aby zapewnić produkty do dializy, takie jak maszyny do dializy, dializatory i powiązane produkty jednorazowego użytku. Główna siedziba Fresenius Medical Care znajduje się w Bad Homburgu w Niemczech.

Komentarze