Reklama

Polityka i prawo

Włochy: narzędzie fact-checkingowe na platformie WhatsApp

fot. geralt / pixabay
fot. geralt / pixabay

Facebook uruchomił we Włoszech narzędzie fact-checkingowe na platformie WhatsApp do walki z fakenewsami dotyczącymi pandemii koronawirusa. WhatsApp jest najpopularniejszym komunikatorem we Włoszech, jednak ruch na platformie  znacznie wzrósł po ogłoszeniu zaleceń dla mieszkańców dotyczących ograniczeń w swobodnym poruszaniu się.

Facebook poinformował w piątek o uruchomieniu we współpracy z włoskim serwisem fact-checkingowym Facta narzędzia pozwalającego sprawdzać na bieżąco prawdziwość informacji dotyczących pandemii koronawirusa przekazywanych za pomocą platformy WhatsApp. Narzędzie ma umożliwiać weryfikację zarówno tekstów, jak również zdjęć oraz plików audio i wideo.

Włoscy użytkownicy WhatsAppa - po natrafieniu na wiadomość, której prawdziwość wzbudzi ich wątpliwości - mogą przesłać ją za pomocą nowego narzędzia do serwisu Facta, gdzie zostanie ona zweryfikowana, a werdykt fact-checkingu trafi do wszystkich zainteresowanych użytkowników.

Należący do Facebooka WhatsApp jest najpopularniejszym komunikatorem we Włoszech, które są najbardziej dotkniętym epidemią krajem Unii Europejskiej. Ruch na platformie wzrósł w sposób lawinowy po ogłoszeniu przez włoski rząd serii zaleceń dla mieszkańców dotyczących ograniczeń w swobodnym poruszaniu się.

Od początku epidemii we Włoszech zachorowało ponad 115 tys. osób, z czego ok. 14 tys. zmarło.

Źródło:PAP

Komentarze