Reklama

Polityka i prawo

Wietnam: osiem lat więzienia za antypaństwowe wpisy na Facebooku

fot. pikist.com / domena publiczna
fot. pikist.com / domena publiczna

Wietnamski sąd skazał na osiem lat więzienia mężczyznę za umieszczanie na swoim profilu na Facebooku „antypaństwowych” postów. 29 latek usłyszał wyrok skazujący po trwającym zaledwie dzień procesie.

29 letni mężczyzna, użytkownik Facebooka został oskarżony o „wytwarzanie, przechowywanie, rozpowszechnianie informacji, materiałów w celu sprzeciwienia się państwu”.

Akt oskarżenia mówił o udostępnianiu w ramach transmisji na żywo 110 godzin filmów i napisanie 366 postów na swoim koncie na Facebooku. Działania te, zdaniem oskarżyciela, miały na celu oczernienie wizerunku Ho Chi Minha oraz rozpowszechnianie antypaństwowej propagandy – przekazuje Reuters.

Po zakończeniu odbywania ośmioletniej kary więzienia, sąd nałożył na mężczyznę również karę trzy letniego aresztu domowego.

„Wietnam musi zrozumieć, że wyrażanie poglądów politycznych sprzecznych z linią partii komunistycznej nie powinno być przestępstwem” - stwierdził w komentarzu do sprawy dla Reuters Phil Robertson reprezentujący Human Rights Watch.

Reklama

Komentarze

    Reklama