Reklama

Polityka i prawo

Wielka Brytania: Wykluczenie Huawei z budowy 5G wywoła ogromne straty

Fot. VistaCraft/flickr
Fot. VistaCraft/flickr

Operatorzy sieci komórkowych podkreślają, że całkowity zakaz korzystania ze sprzętu Huawei może poważnie zaszkodzić budowie brytyjskiej technologii 5G.

W czwartek władze Vodafone wydały specjalne ostrzeżenie, w którym stwierdzono, że zakaz używania urządzeń i technologii Huawei spowoduje znaczne opóźnienie we wdrożeniu 5G w Wielkiej Brytanii. Specjaliści podkreślają, że taki stan rzeczy może wywołać ogromne straty dla państwa. 

Eksperci rządowi odpowiedzialni za bezpieczeństwo łańcucha dostaw sprawdzają obecnie bezpieczeństwo chińskich elementów niezbędnych do budowy sieci 5G. Analizy odbywają się w perspektywie silnego nacisku ze strony Stanów Zjednoczonych, które nakłaniają sojuszników do rezygnacji z wykorzystywania komponentów Huawei.

Scott Petty, jeden z głównych specjalistów Vodafone, zaznaczył, że wprowadzenie zakazu wymagałoby również usunięcia chińskiego sprzętu z istniejących już rozwiązań sieci 4G. „Koszt tego zabiegu sięgają setek milionów. Mogą również dramatycznie wpłynąć na sektor biznesowy zainteresowany 5G” – tłumaczy ekspert.

Wiele rządów obawia się, że Chiny wykorzystują koncerny, takie jak Huawei, jako narzędzia, aby w ten sposób rząd mógł szpiegować nieprzyjaciół i gromadzić użyteczne informacje oraz dane. Niemniej jednak w Wielkiej Brytanii chińskie elementy są regularnie poddawane testom bezpieczeństwa przeprowadzanym przez komórkę wywiadu GCHQ.

Władze Huawei przedstawiają firmę jako prywatne przedsiębiorstwo należące do pracowników, bez żadnych powiązań z chińskim rządem. Przeciwnicy negują takie stanowisko podkreślając, że żaden wielki biznes w Chinach nie może być w pełni wolny od wpływu władzy. 

Jednak jak twierdzi Scott Petty – „Wielka Brytania jest obecnie gotowa do wdrożenia 5G i pozostanie w tyle, jeśli urządzenia Huawei zostaną zablokowane”. Podkreślił również, że sprzęt chińskiej marki nie był używany do budowy newralgicznych elementów sieci 5G, którą Vodafone pragnie intensywnie rozwijać w bieżącym roku.

Radca generalny Vodafone, Helen Lamprell, zaznaczyła, że nie ma dowodów na to, iż sprzęt Huawei stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa. „Jeśli istnieją dowody, chcielibyśmy to zobaczyć, bo do tej pory nikt ich nie przedstawił” – powiedziała przedstawicielka brytyjskiej marki.

Chińskie komponenty wykorzystywane są głównie na masztach radiowych, które według specjalistów Vodafone są obszarem bardzo niskiego ryzyka. Wynika to z faktu, że przeprowadzenie cyberataku na pojedynczy maszt nie skutkuje dostępem do szerszej sieci.

Komentarze