Reklama

Polityka i prawo

Wielka Brytania: wycofanie Huawei z budowy 5G będzie błędem

Fot. Pikrepo/Domena publiczna
Fot. Pikrepo/Domena publiczna

Szef brytyjskiego telekomu BT ostrzegł władze w Londynie, że wykluczenie Huawei z budowy krajowego 5G może spowodować całkowite odcięcie milionów konsumentów od dostępu do tej innowacyjnej sieci. 

Szef BT Philip Jansen zaapelował w poniedziałek do brytyjskiego rządu o to, żeby nie wycofywał się zbyt szybko z korzystania ze sprzętu chińskich firm, w tym Huawei, w sieciach 5G. Jak ostrzegł, może to doprowadzić do całkowitego pozbawienia brytyjskich klientów dostępu do sieci.

W styczniu premier Boris Johnson, wbrew administracji Donalda Trumpa, dopuścił koncern Huawei do udziału w brytyjskim wdrożeniu sieci łączności nowej generacji (5G). Zgoda ta została jednak obwarowana kilkoma warunkami. W tym tygodniu przedstawiciel brytyjskiego rządu ma ponownie zająć stanowisko w sprawie chińskiego koncernu. 

Konflikt na linii Bejing-Waszyngton porównywany jest do zimnej wojny między USA a ZSRR. Stany Zjednoczone obawiają się, że udział w rozwoju technologii 5G może dać Chinom przewagę na rynku technologicznym.

Huawei, który jest największym na świecie producentem sprzętu telekomunikacyjnego, odrzuca wszystkie zarzuty ze strony amerykańskiej administracji. Koncern uważa, że jest atakowany przez USA, gdyż kraj ten nie jest w stanie zaoferować specjalistycznej technologii w konkurencyjnych cenach.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama