Reklama

Polityka i prawo

Wielka Brytania: powstaje cyberjednostka do walki z terroryzmem

Fot. Magharebia/Wikipedia/CC 2.0
Fot. Magharebia/Wikipedia/CC 2.0

Wielka Brytania sformuje specjalną cyberjednostkę przeznaczoną do walki z terroryzmem. Jej głównym zadaniem będzie prowadzenie operacji ofensywnych przeciwko wrogim państwom lub organizacjom terrorystycznym. Jednostka bazować ma na zdolnościach etycznych hakerów. 

Narodowe Siły Cyberprzestrzeni (National Cyber Force), w ramach których zatrudnienie znajdzie około 500 specjalistów, zostaną sformowane późną wiosną po miesiącach opóźnień spowodowanych konfliktem między ministerstwem obrony i centralą wywiadu elektronicznego Wielkiej Brytanii (GCHQ) - twierdzi The Guardian.

Możliwości działania jednostki będą obejmowały m.in. czynności ofensywne przeciwko infrastrukturze teleinformatycznej wrogich państw, satelitom, a także sieciom mobilnym i komputerowym. Ma ona również dysponować możliwością dezaktywowania sieci komunikacyjnych wykorzystywanych przez terrorystów.

Brytyjscy urzędnicy twierdzą, że nie mogą zdradzić więcej szczegółów dotyczących działania nowej jednostki, które ze względu bezpieczeństwa państwa są objęte klauzulą tajności. Nieujawniona pozostanie również tożsamość osoby, która stanie na jej czele.

W mediach krąży niewiele informacji na temat działań cyberofensywnych Wielkiej Brytanii z przeszłości. W 2018 roku dyrektor GCHQ Jeremy Fleming chwalił się "znaczącą kampanią ofensywną w cyberprzestrzeni" wymierzoną w tzw. Państwo Islamskie, która miała "znaczący wpływ na stłumienie jego propagandy oraz zmniejszyła zdolność do koordynowania ataków".

Zdaniem Fleminga siły terrorystów "niemal nie były w stanie rozpowszechniać swoich nienawistnych treści w Internecie, nie mogły także wykorzystywać swoich tradycyjnych kanałów komunikacji, a nawet zaufać własnym publikacjom".

Zdolności ofensywne w cyberprzestrzeni od pewnego czasu zwiększają również i deklarują publicznie Stany Zjednoczone. Latem ubiegłego roku ówczesny doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa John Bolton przyznał, że po decyzji Donalda Trumpa Waszyngton zdecydował się poszerzyć zakres podejmowanych przez cyberwojska działań ofensywnych.

Źródło:PAP

Komentarze