Reklama

Polityka i prawo

Wielka Brytania nawiąże ścisłą współpracę z USA ws. sieci 5G

Fot. Christoph Scholz/flickr
Fot. Christoph Scholz/flickr

Sajid Javid, szef brytyjskiego MSW, zaznaczył, że Wielka Brytania potrzebuje ścisłej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi i Australią w zakresie bezpieczeństwa sieci 5G. Według agencji Bloomberga słowa te mogą oznaczać możliwość wykluczenia Huawei z modernizacji brytyjskiej infrastruktury.

"Niektórzy z naszych najbliższych partnerów wywiadowczych, jak USA i Australia, podjęli już decyzję w sprawie dostępu do swoich sieci. To z tymi krajami powinniśmy nadal ściśle współpracować. Podzielam niektóre z ich obaw i na pewno biorę je pod uwagę podczas gdy rząd rozważa ostateczną decyzję w sprawie 5G" - powiedział szef brytyjskiego resortu spraw wewnętrznych w poniedziałek w Londynie.

Javid w swoim przemówieniu nawiązał do decyzji Stanów Zjednoczonych i Australii o całkowitym zablokowaniu udziału Huaweia we wdrażaniu sieci 5G na swoich terytoriach. Kraje te wraz z Wielką Brytanią, Kanadą i Nową Zelandią wchodzących w skład porozumienia wywiadowczego Five Eyes. USA od miesięcy naciskają na sojuszników, by również pozbawili chiński koncern dostępu do swojej infrastruktury telekomunikacyjnej z obawy przed możliwym działaniami szpiegowskimi na rzecz Pekinu. Huawei konsekwentnie zaprzecza tym oskarżeniom.

Rząd Wielkiej Brytanii nie ogłosił jeszcze oficjalnej decyzji w tej kwestii. Mimo to pod koniec kwietnia konserwatywny dziennik "Daily Telegraph" donosił, że choć chińska firma nie zostanie zaangażowana do budowy kluczowych elementów infrastruktury 5G, będzie mogła uczestniczyć w tworzeniu mniej istotnych elementów systemu telekomunikacyjnego. Przeciek z brytyjskiej Narodowej Rady Bezpieczeństwa (NSC) był skandalem w rządzie Theresy May i doprowadził do zdymisjonowania ministra obrony Gavina Williamsona.

Agencja Bloomberga wskazuje, że Javid jest drugim członkiem NSC opowiadajacymn się za ostrzejszym podejściem do Huaweia. Podkreśla też, że polityk jest jednym ze spodziewanych kandydatów na nowego premiera po zapowiadanym ustąpieniu May.

W czwartek były szef brytyjskiej agencji wywiadowczej MI6 Richard Dearlove określił chiński koncern Huawei jako "ryzyko tak duże, że rząd nie może dopuścić do nawet minimalnego udziału tej firmy w budowie sieci łączności 5G".

W minionym tygodniu prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie zabraniające amerykańskim sieciom teleinformatycznym nabywania i użytkowania sprzętu od firm mogących stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Resort handlu USA wpisał Huawei Technologies i 70 związanych z chińskim koncernem spółek na tzw. czarną listę podmiotów, które muszą uzyskiwać zgodę rządu w Waszyngtonie na to, by kupować amerykańskie komponenty i technologię.

SZP/PAP

Komentarze