Reklama

Polityka i prawo

We Włoszech Huawei nie spotka się z dyskryminacją podczas wdrażania 5G

Fot. Robert Radke/Wikimedia Commons/CC 3.0
Fot. Robert Radke/Wikimedia Commons/CC 3.0

Jak informuje agencja Reutera, premier Włoch Giuseppe Conte wyraźnie zaznaczył, że Huawei nie spotka się w tym państwie z dyskryminacją podczas wdrażania technologii 5G. 

Wypowiedź szefa włoskiego rządu wyemitowała telewizja Sky Italia. "Powiedziałem mu (szefowi Huaweia, Ren Zhengfeiowi), że przyjęliśmy pewne środki zaradcze mające chronić nasze interesy wymagające najwyższego poziomu zabezpieczeń (...) nie tylko ze strony Huaweia, ale każdej firmy wchodzącej na arenę 5G" - powiedział Conte podczas wizyty w Chinach.

Stany Zjednoczone od miesięcy naciskają na sojuszników, by wykluczyli Huawei Technologies - największego producenta sprzętu telekomunikacyjnego na świecie - z udziału w modernizacji sieci telekomunikacyjnych i wprowadzania technologii 5G. Zdaniem Waszyngtonu sprzęt chińskiej produkcji może zostać wykorzystany przez Pekin do celów szpiegowskich. Zastrzeżenia co do bezpieczeństwa urządzeń koncernu zgłaszały również m.in. Nowa Zelandia, Norwegia i Niemcy.

Huawei i władze ChRL konsekwentnie odrzucają oskarżenia, jednak USA i Australia oficjalnie wykluczyły spółkę z prac nad wdrażaniem 5G. W środę rząd Wielkiej Brytanii (wraz z USA, Australią, Nową Zelandią i Kanadą należącej do porozumienia wywiadowczego - Five Eyes) postanowił, że firma Huawei nie zostanie zaangażowana do budowy kluczowych elementów infrastruktury sieci nowej generacji. W piątek na wybór zachodniego dostawcy sprzętu zdecydowała się natomiast holenderska firma telekomunikacyjna Royal KPN NV.

Komisja Europejska przedstawiła pod koniec marca zestaw rekomendacji ws. działań, jakie państwa unijne mogą podjąć, by zapewnić bezpieczeństwo sieci 5G, jednak nie zdecydowała się na wykluczanie jakichkolwiek dostawców sprzętu.

SZP/PAP

Komentarze