Reklama

Polityka i prawo

Walka z wirusem w cyberprzestrzeni. Ruszyła inicjatywa „Hack the Crisis”

fot. pxhere.com / domena publiczna
fot. pxhere.com / domena publiczna

Zapraszam wszystkich deweloperów, ekspertów i pasjonatów technologii by z wirusem walczyli także w cyberprzestrzeni - powiedział premier Mateusz Morawiecki w ramach uruchomienia inicjatywy „Hack the Crisis”. Międzynarodowa społeczność pasjonatów IT ma szansę rywalizować w projekcie mającym na celu znalezienie innowacyjnych pomysłów na rozwiązanie codziennych problemów powiązanych z wybuchem pandemii koronawirusa.

Inicjatywa „Hack the Crisis” została uruchomiona w zeszły wtorek (17 marca br.) z inicjatywy polskiej spółki DO OK ze wsparciem rządu. Potrwa jeszcze przez kolejne dwa dni aż do oficjalnego zakończenia 22 marca br. Na zwycięzców, którzy wyłonieni zostaną w trzech kategoriach – najlepsze rozwiązanie dla „edukacji”, „izolacji” oraz „faktów i danych” – czekają nagrody po 20 tys. złotych ufundowane przez Prezesa Rady Ministrów. W ramach konkursu wyłonionych zostanie również siedem innych projektów najwyżej ocenionych przez kapitułę konkursu, które zostaną nagrodzone kwotą 6 tys. złotych każdy.

Zagrożenia są czasem, w którym potrafimy się jednoczyć ponad podziałami i granicami - państwowymi i pokoleniowymi - by działać na rzecz wspólnego dobra. Zapraszam wszystkich deweloperów, ekspertów i pasjonatów technologii by z wirusem walczyli także w cyberprzestrzeni.

Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów

Każdy z pomysłów, który zostanie zgłoszony do konkursu musi być możliwy do prototypowania w ciągu 3-5 dni, zapewnić dostęp do wiarygodnych informacji, zapewnić poczucie bezpieczeństwa oraz „dać nadzieję” w obliczu narastającego kryzysu.

„Wspólnie z premierem RP i GovTech zdecydowaliśmy się zainicjować ruch HackCrisis: Tech 4 Good Movement. Jego celem jest pomoc ludziom w przetrwaniu czasu pandemii coronavirusa na świecie i sprawienie, by nasze otoczenie z powrotem stało się dla nas bezpieczne. Naszą rolą jest stworzenie przestrzeni, pokierowanie nią i dostarczenie narzędzi dla tych, którzy chcą zhakować ten kryzys z uczciwością w swoich głowach i sercach.” – powiedział Dmitrij Żatuchin, współzałożyciel SoDA Poland, prezes DO OK S.A.

Partnerem wydarzenia zostało Ministerstwo Cyfryzacji oraz GovTech Polska. Inicjatywa została wsparta również poprzez technologicznych gigantów –Google, Amazon Web Service czy Microsoft.

Komentarze