Reklama

Polityka i prawo

Walka z dezinformacją odnośnie koronawirusa. Facebook umożliwi publikację darmowych reklam WHO

fot. United States Mission Geneva / CC BY-ND 2.0Flickr /
fot. United States Mission Geneva / CC BY-ND 2.0Flickr /

”Damy WHO tak dużo darmowych reklam, jak tylko potrzebują” - zaznaczył w swoim wpisie założyciel i dyrektor generalny Facebooka Mark Zuckerberg. Koncern chce w ten sposób zapewnić użytkownikom swojej platformy rzetelne informacje na temat epidemii koronawirusa, związanego z nią ryzyka oraz pożądanych zachowań.

Użytkownikom wyszukującym na platformie społecznościowej informacji dotyczących koronawirusa wyświetla się obecnie link, który przekierowuje ich bezpośrednio do witryny WHO lub lokalnych władz - wyjaśnił Zuckerberg. Jak dodał, jeśli w kraju użytkownika dojdzie do zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, informacja na ten temat pojawi się na jego tablicy.

Zuckerberg kolejny raz zapewnił, że firma będzie usuwać fałszywe informacje na temat epidemii. Facebook będzie też współpracować ze światowymi ekspertami ds. zdrowia i poza WHO wesprze również inne organizacje, m.in. oferując im darmowe reklamy na platformie.

Pod koniec lutego firma ogłosiła, że będzie blokowała reklamy obiecujące lekarstwo na koronawirusa, aby ograniczyć możliwość rozprzestrzeniania się dezinformacji oraz paniki związanej z chorobą Covid-19. Zaznaczono wówczas, że blokadą będą objęte nie tylko reklamy obiecujące lekarstwo na chorobę wywoływaną przez koronawirusa, ale także te, które będą nakłaniały użytkowników Facebooka do kupna rozmaitych, niesprawdzonych środków zapobiegawczych obiecujących ochronę przed zakażeniem i chorobą.

Kroki w walce z dezinformacją dotyczącą epidemii koronawirusa podjęły również inne media społecznościowe. Pinterest wyświetla oficjalny komunikat dotyczący epidemii wraz z linkami do stron organizacji zajmujących się kwestiami zdrowotnymi, w tym WHO.

W ubiegłym tygodniu WHO zdecydowało się na utworzenie oficjalnego konta w aplikacji TikTok.

Nowy koronawirus pojawił się w grudniu 2019 r. w mieście Wuhan w środkowych Chinach i do tej pory dotarł do około 80 krajów. Zakażenie patogenem stwierdzono u ponad 93 tys. osób na całym świecie, z czego nieco ponad 3 tys. zmarło.

W środę rano Ministerstwo Zdrowia potwierdziło pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce. Pacjent przyjechał z Niemiec i jest w szpitalu w Zielonej Górze. Łącznie hospitalizowanych w związku z podejrzeniem koronawirusa jest obecnie ok. 70 osób, a ok. 500 zostało poddanych kwarantannie.

Źródło:PAP

Komentarze