Reklama

Polityka i prawo

USCYBEROM ostrzega przed luką w programie Microsoftu. W tle zagrożenie irańskimi cyberatakami

Fot. Christoph Scholz/flickr
Fot. Christoph Scholz/flickr

U.S. Cyber Command wydało ostrzeżenie w sprawie wykorzystania przez hakerów luk w programie Microsoft Outlook. Według ekspertów za cyberataki odpowiadają irańscy cyberprzestępcy.

Dowództwo za pomocą Twittera poinformowało o złośliwym incydencie. Luka w programie Outlook została zneutralizowana przez specjalistów Microsoft w październiku ubiegłego roku. Jednak od tego momentu eksperci FireEye zaobserwowali cyberataki wykorzystujące tą podatność na różnorodne cele, w tym podmioty sektora energetycznego.

Według specjalistów działania hakerskie wykorzystujące tę lukę są powiązane z grupą hakerską APT33, której siedziba znajduje się w Iranie. Jednym z narzędzi działania cyberprzestępców jest złośliwe oprogramowanie Shamoon Wiper.

Ostrzeżenie U.S. Cyber Command opublikowane za pomocą mediów społecznościowych nie wspomina o Iranie jako potencjalnym źródle ataku. W komunikacie nie ma również żadnej informacji na temat wirusa Shamoon Wiper, który jest narzędziem hakerów. Jednak analizy sporządzone przez specjalistów wskazują, że to Teheran odpowiada za incydent.

Źródło: Techtarget.com

Reklama

Komentarze

    Reklama