Reklama

Polityka i prawo

USA: Sieć szpitali w Indianie zapłaciła hakerom 55 tys. dol. okupu

Fot. Daderot/Wikipedia Commons/Domena publiczna
Fot. Daderot/Wikipedia Commons/Domena publiczna

Centralna sieć służby zdrowia w środkowo-zachodnim amerykańskim stanie Indiana zapłaciła cyberprzestępcom okup w wysokości około 55 tys. dolarów w zamian za odzyskanie dostępu do szpitalnego systemu komputerowego po ataku ransomware - podała w środę agencja AP.

Sieć szpitali Hancock Health w Greenfield podała w oświadczeniu, że do ataku na jej komputery ze strony "niezidentyfikowanej grupy przestępczej" doszło w czwartek 11 stycznia. Przedstawiciele Hancocka zaznaczyli, że udało im się już odzyskać kontrolę nad urządzeniami i nie znaleźli żadnych śladów, które wskazywałyby na zniekształcenie danych pacjentów.

Według lokalnej gazety "Daily Reporter" celem szyfrującego dostęp do danych ataku padło ponad 1,4 tys. plików. Cyberprzestępcy wyznaczyli Hancock Health siedem dni na wpłatę okupu w bitcoinach, których cena w chwili finalizacji transakcji wynosiła około 55 tys. dolarów. Prezes organizacji Steve Long powiedział telewizji WRTV, że decyzja o wpłaceniu okupu została podjęta "w celu przyśpieszenia powrotu [sieci] do pełnej sprawności"

PAP - mini

Komentarze