Reklama

Polityka i prawo

USA: Media społecznościowe wyparły gazety jako główne źródło informacji

Fot. geralt/Pixabay
Fot. geralt/Pixabay

Jak wynika z badań zrealizowanych przez Pew Research, media społecznościowe wyparły gazety będące dotychczas głównym źródłem informacji. Niemniej jednak dla Amerykanów to telewizja wciąż jest najważniejszym narzędziem pozyskiwania wiedzy o świecie. 

Z mediów społecznościowych jako ze źródła informacji korzysta 20 proc. ankietowanych, a z prasy drukowanej - 16 proc. Więcej osób w USA deklaruje pozyskiwanie informacji o świecie z radia (26 proc.) i stron internetowych (33 proc.). Najważniejszym źródłem wiadomości pozostaje telewizja, z której informacje czerpie 49 proc. respondentów, co oznacza spadek o 8 punktów proc. w porównaniu do danych sprzed dwóch lat.

43 proc. ankietowanych wskazało na strony internetowe i media społecznościowe jako na najważniejsze źródła wiadomości. Ponadto social media są obecnie głównym kanałem informacyjnym dla 36 proc. wśród najmłodszej grupy objętej badaniem, czyli osób w wieku od 18 do 29 roku życia. Telewizję jako główne źródło informacji najczęściej wskazywali respondenci w wieku 65 lat i starsi - jako pierwsze źródło informacji wybiera ją w tej grupie 81 proc. badanych. Dla osób w wieku od 30 do 49 lat najpopularniejszym kanałem informacyjnym są strony internetowe.

Wcześniej w tym roku Pew Research udostępnił badanie, z którego wynika, że 89 proc. amerykańskich studentów korzysta z platform społecznościowych jako źródła wiadomości o świecie i aktualnościach. Najpopularniejsze pod tym względem są Facebook oraz Snapchat.

SZP/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama