Reklama

Polityka i prawo

USA blokują irańskie strony informacyjne. Wykorzystano przepisy o przeciwdziałaniu terroryzmowi

fot. MartinCanon / pxhere
fot. MartinCanon / pxhere

Na stronach internetowych irańskich mediów państwowych pojawiły się we wtorek komunikaty o zajęciu ich przez amerykańskie władze. Przyczyna tych działań nie jest znana. Nie funkcjonuje m.in. witryna anglojęzycznej stacji Press TV.

Po wejściu na strony mediów widać komunikat o zajęciu domeny przez rząd USA w ramach akcji Biura Przemysłu i Bezpieczeństwa Ministerstwa Handlu, Biura Kontroli Eksportu i FBI.

Komunikat powołuje się na przepisy pozwalające na zajęcie mienia mającego związki z terroryzmem. Dotknięte zostały m.in. strona anglojęzycznego kanału informacyjnego Press TV, arabskojęzycznego Al-Alam oraz prowadzonego przez związany z Iranem ruch Huti kanału Al-Masirah.

Dokładna przyczyna tych działań nie jest na razie znana

Według irańskiej agencji prasowej IRNA, zablokowany został szereg irańskich stron internetowych.

Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price odmówił komentarza podczas konferencji prasowej, dodając że komunikat wyda ministerstwo sprawiedliwości. Resort jak dotąd nie odniósł się do sprawy.

Jak przypomina agencja Reutera, w październiku 2020 roku amerykańskie władze zajęły całą sieć 92 domen, które według Waszyngtonu były używane przez irańskich Strażników Rewolucji do szerzenie dezinformacji. 

image

 

Źródło:PAP

Komentarze