Reklama

Polityka i prawo

Ukraina: w ciągu kilku ostatnich dni ponad 50 tys. cyberataków

Zdjęcie poglądowe /fot. howtostartablogonline.net/ flickr
Zdjęcie poglądowe /fot. howtostartablogonline.net/ flickr

W ciągu kilku ostatnich dni – od 9 do 15 czerwca - na bazy informacyjne ukraińskich organów państwowych przeprowadzono ponad 50 tys. cyberataków. Udało się je zablokować – wynika z informacji podanych przez ukraińską państwową służbę łączności specjalnej i ochrony informacji.

We wskazanym okresie udało się zablokować m.in. ataki na zasoby internetowe prezydenta Ukrainy, a skala cyberincydentów jeszcze wzrosła – w porównaniu do poprzedniego tygodnia – było ich o 17 proc. więcej (dokładnie 50 571 ataków).

Co więcej, w tym czasie zarejestrowano ponad milion „podejrzanych zdarzeń”, większość była próbą otrzymania uprawnień użytkownika (np. haseł, dostępów). 

Ukraińska redakcja Radia Swoboda przypomina, że niedawno Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała, że jej specjaliści z dziedziny cyberbezpieczeństwa wykryli szkodliwe oprogramowanie rozpowszechniane przez służby specjalne Rosji. Według SBU celem ataku były komputery organów władzy państwowej, samorządu i obiektów infrastruktury krytycznej.

Źródło:PAP

Komentarze