Reklama

Polityka i prawo

Twórca komunikatora Telegram: będziemy obchodzić rosyjską blokadę

Fot. TechCrunch/Wikipedia Commons/CC 2.0
Fot. TechCrunch/Wikipedia Commons/CC 2.0

Twórca komunikatora Telegram, Paweł Durow, powiedział, że planuje stworzyć wbudowany w aplikację system do obchodzenia blokady aplikacji, którą na Telegram nałożył w piątek rosyjski sąd - poinformowała agencja Reutera.

W krótkim oświadczeniu, które Durow zamieścił na popularnej w Rosji platformie społecznościowej VKontakte, twórca komunikatora Telegram poinformował również, że nie może zagwarantować użytkownikom aplikacji zachowania dostępu do usługi na terenie Rosji bez wykorzystania wirtualnych sieci prywatnych VPN.

Paweł Durow ostrzegł też Rosjan, aby nie pobierali aplikacji Telegram z innych źródeł, niż zweryfikowanych sklepów z oprogramowaniem - App Store dla urządzeń z systemem iOS i Google Play dla urządzeń z Androidem.

Wcześniej w piątek sąd w Moskwie nakazał zablokowanie na terenie Rosji komunikatora Telegram, zgodnie z wnioskiem państwowego regulatora Roskomnadzor. Wyrażono też zgodę na rozpoczęcie bezzwłocznego wprowadzenia blokady w życie, na co również nalegał regulator.

Przedstawicielka regulatora Maria Smielanska oświadczyła podczas rozprawy, że informacje rozpowszechniane za pośrednictwem komunikatora mogą stanowić zagrożenie dla interesów Rosji i życia jej obywateli.

W Telegramie mogą znajdować się informacje o organizacjach terrorystycznych. Obecnie FSB nie ma niezbędnych danych potrzebnych do odszyfrowania wiadomości przesyłanych przez użytkowników. Takie działania stanowią zagrożenie dla interesów Federacji Rosyjskiej oraz życia i zdrowia obywateli Federacji Rosyjskiej

Maria Smielanska - przedstawicielka Roskomnadzoru

Komentarze