Reklama

Polityka i prawo

Twórca botnetu Mirai skazany

Fot. geralt/Pixabay
Fot. geralt/Pixabay

22-letni Paras Jha ma zapłacić 8,6 miliona dolarów odszkodowania. Zostanie również objęty sześciomiesięcznym aresztem domowym. Skazano go za pomoc w rozpoczęciu zmasowanych cyberataków.

Paras Jha był jedną z trzech osób odpowiedzialnych za botnet Mirai, składający się ze 100 tysięcy zainfekowanych urządzeń podłączonych do Internetu. Zaatakowane systemy wykorzystywane były przede wszystkim w celu uzyskania korzyści finansowych za pomocą oszustw reklamowych. Polegały one na tworzeniu tzw. „sztucznych kliknięć”, aby skłonić reklamodawców do płacenia więcej za wynajęcie miejsca na danej stronie. Ponadto, zainfekowane urządzenia służyły także do przeprowadzania bardziej skomplikowanych ataków cybernetycznych np. na portale biznesowe.

Jha, były student Rutgers University, został skazany w piątek w sądzie federalnym po tym, jak przyznał się do winy. Został oskarżony o złamanie ustawy o oszustwach komputerowych i nadużyciach. Pozostali współtwórcy botnetu Mirai – Josiah White i Dalton Norman – również przyznali się do winy. Podczas postępowania prowadzonego na Alasce postawiono im zarzut rozwoju i wykorzystywania botnetu Mirai  w celach przestępczych.   

Komentarze