Reklama

Polityka i prawo

Twoja paczka wymaga "dopłaty"? Stary przekręt, ale cyberprzestępcy wciąż próbują

fot. DaraDaraDara / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0
fot. DaraDaraDara / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

SMS z dopłatą do paczki? Już chyba nikt nie daje się na to nabrać. A jednak cyberprzestępcy wciąż wykorzystują ten sposób, aby realizować swoje cele. 

Wyłudzenie na "dopłatę do paczki"? Myśleliśmy, że ten przekręt jest już tak przegadany, że nie da się na niego nabrać. A tu niespodzianka - cyberprzestępcy wciąż próbują tego chwytu. 

Dlatego, kiedy członek naszego zespołu otrzymał SMS z prośbą o dopłatę - przyznajemy niedowierzaliśmy. A jednak!

image
fot. CyberDefence24.pl

 

"Twoja paczka została wstrzymana z tytułu niedopłaty 0,50 PLN. Przepraszamy za utrudnienia. Prosimy uregulować należność" - czytamy w wiadomości. Warto docenić, że tym razem treść jest napisana z wykorzystaniem polskich znaków. Niestety, nie udało nam się już sprawdzić, co znajduje się pod załączonym do wiadomości linkiem. 

Wiadomości SMS są bardzo popularnym środkiem działania cyberprzestępców. Na początku stycznia informowaliśmy o kampanii phishingowej wykorzystującej markę InPost, aby zachęcić odbiorców wiadomości do kliknięcia w link i pobrania "aplikacji do odbioru paczki". W tym wypadku dla skuszonych cyberprzestępcy naszykowali specjalnego bonusa w postaci trojana. 

Reklama

Komentarze

    Reklama