Reklama

Polityka i prawo

Tusk do Kaczyńskiego: „jesteś odpowiedzialny za nielegalną inwigilację i zakup Pegasusa”

Autor. Platforma Obywatelska (@Platforma_org)/Twitter

„Poseł Suski świadczy nam bezcenną pomoc. Można go traktować jako ochotnika w dojściu opozycji do prawdy. (…) Nie trzeba bardziej spektakularnego powodu do powołania komisji śledczej, niż jego słowa” - wskazał lider PO Donald Tusk, odnosząc się do wystąpienia posła PiS Marka Suskiego, który wcześniej powiedział, że inwigilowano do kilkuset osób w ciągu roku.

Reklama

Podczas czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie poseł PiS Marek Suski podkreślał, że mówienie o „masowej inwigilacji" to „wymysł z księżyca". „Były to niewielkie ilości, nieprzekraczające kilkaset osób w ciągu roku" - wskazywał. Dodał przy tym, że „kilkaset osób", to największa liczba osób inwigilowanych. W niektórych okresach mogło być ich „poniżej dziesięciu". 

Reklama

Do słów polityka PiS odniósł się na konferencji prasowej w Zambrowie były premier Donald Tusk. „Świadczy nam bezcenną pomoc. Można go (Marka Suskiego - przyp. red.) traktować jako ochotnika w dojściu opozycji do prawdy" - ocenił. 

Według niego, działania Suskiego nie były do końca przemyślane, a słowa, które wypowiedział „pokazują skalę zepsucia władzy". „Nie zdaje sobie sprawy, jakie oskarżenia rzucił w stronę swojego rządu. Nie trzeba bardziej spektakularnego powodu do powołania komisji śledczej, niż słowa posła Suskiego" - podkreślił Donald Tusk. 

Reklama

Z komisji można zrobić „operetkę"

Rozwijając wątek sejmowej komisji specjalnej ds. zbadania Pegasusa w naszym kraju, Tusk wskazał, że wicepremier Jarosław Kaczyński oraz inne ważne postaci PiS-u zaczęli „pracować" nad osobami z własnego obozu, które przychylnie mogłyby odnieść się do poparcia wniosku o jej utworzenie. 

Zdaniem Tuska, komisja w Sejmie może być ważnym instrumentem ujawnienia prawdy i obnażenia nadużyć władzy. „Można też zrobić z niej operetkę. Na końcu wszystko zależy od intencji" - powiedział. Jego zdaniem, jeśli większość - w tym wypadku PiS - będzie chciała zrobić z komisji parodię, to tak się stanie. 

„Już jesteś winny"

Donald Tusk zwrócił się również bezpośrednio do wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, nawiązując do jego własnych słów z przeszłości: „Boisz się powołać komisję śledczą, to już jesteś winny. Odpowiadasz za nielegalne podsłuchiwanie ludzi i zakup Pegasusa".

Lider Platformy zaznaczył, że jeśli PiS zablokuje wniosek o powołanie komisji śledczej lub przekształci ją w „operetkę", jasne będzie, iż Jarosław Kaczyński jest za wszystko odpowiedzialny.

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama