Reklama

Polityka i prawo

Trump: "To ja zablokowałem Huawei w Wielkiej Brytanii"

Fot. The White House/Flickr/Domena publiczna
Fot. The White House/Flickr/Domena publiczna

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump pochwalił się, że to on przekonał premiera Borisa Johnsona do zmiany decyzji ws. Huawei. Wczoraj rząd Wielkiej Brytanii poinformował o usunięciu sprzętu chińskiej firmy z sieci telekomunikacyjnych do 2027 roku. 

"Przekonaliśmy wiele, wiele państw aby nie używać Huawei. W większości przypadków zrobiłem to samemu. Huawei jest niebezpieczny i stanowi duże ryzyko" - powiedział prezydent USA komentując decyzję o zablokowaniu chińskiej firmy w Wielkiej Brytanii.

Sprawę skomentował również rzecznik prasowy brytyjskiego oddziału Huawei Edward Brewster. W oświadczeniu prasowym podkreślono, że firma przyjęła decyzję z rozczarowaniem, ale jest ona przede wszystkim złą wiadomością dla każdego, kto w Wielkiej Brytanii korzysta z telefonu komórkowego. Grozi ona przeniesieniem Wielkiej Brytanii na pas powolnego ruchu w kwestiach cyfryzacji, a także podniesieniem kosztów usług i pogłębieniem cyfrowych nierówności. Zamiast dążenia do lepszych rozwiązań, rząd Wielkiej Brytanii obrał właśnie kurs na gorsze, a my zachęcamy go do ponownego rozważenia tej kwestii. Jesteśmy przekonani, że kolejne restrykcje nakładane na Huawei przez USA nie wpłynęłyby na bezpieczeństwo produktów, które oferujemy w Wielkiej Brytanii - czytamy w oświadczeniu.

Huawei ubolewa, że kwestia naszej przyszłości w Wielkiej Brytanii została upolityczniona – nie chodzi tu o bezpieczeństwo, a o amerykańską wojnę handlową. Przez ostatnich 20 lat Huawei koncentrował się na łączeniu ludzi i organizacji w Wielkiej Brytanii i firma ma nadzieje kontynuować wsparcie dla klientów.

Chińska firma planuje również przeprowadzenie szczegółowej analizy tego, w jaki sposób dzisiejsze ogłoszenie wpływa na biznes w tym kraju. Huawei zadeklarował  również gotowość do współpracy z rządem w celu ustalenia jak może nadal przyczyniać się do budowania cyfrowej Wielkiej Brytanii”.

Reklama

Komentarze

    Reklama