Reklama

Polityka i prawo

Technologiczna wojna odroczona. USA dają czas Huawei

Fot. Geograph.org.uk/CC 2.0
Fot. Geograph.org.uk/CC 2.0

Rząd Stanów Zjednoczonych zdecydował się tymczasowo odroczyć restrykcje nałożone na Huawei. Decyzja ta ma na celu zminimalizowanie niedogodności dla konsumentów używających produktów chińskiej marki. Założyciel firmy Ren Zhengfei powiedział, że firma jest jednak dobrze przygotowana na kolejne amerykańskie sankcje – informuje Reuters.

Departament Handlu pozwoli Huawei kupować amerykańskie towary w celu podtrzymania działania istniejących sieci oraz dostarczenia aktualizacji do produktów Huawei. Chińska firma wciąż nie może jednak kupować amerykańskich części i komponentów do nowych produktów

Rząd Stanów Zjednoczonych tłumaczy nałożone restrykcje tym, że Huawei zaangażowany jest w działania, które są szkodliwe dla amerykańskiego bezpieczeństwa narodowego. Przedstawiciel Departament Handlu Wilbur Ross, przekazał że nowe zalecenie, mają na celu dać czas operatorom telekomunikacyjnym, którzy polegają na sprzęcie Huawei do zawarcia nowych porozumień. Przyznana licencja pozwoli na kontynuowanie wsparcie dla istniejących urządzeń mobilnych Huawei oraz szerokopasmowych sieci na terenach wiejskich. Wygasa ona 19 sierpnia. Po upływie tego terminu, amerykańska instytucja podejmie decyzje, że przedłużyć odroczenie restrykcji o kolejne miesiące.

Zmiany, które miały wejść w życie natychmiast mogły doprowadzić do poważnych zakłóceń w łańcuchu dostaw Huawei oraz mieć ogromne konsekwencje dla klientów chińskiej firmy. Były pracownik Departament Handlu Kevin Wolf powiedział Reutersowi, że dzisiejsza decyzja Departament Stanu ma uchronić systemy komputerowe i telefoniczne od katastrofy.

Komentarze