Reklama

Polityka i prawo

Technologia rozpoznawania twarzy niezgodna z prawem? Głośny proces w USA

Fot. geralt/Pixabay
Fot. geralt/Pixabay

Organizacja American Civil Liberties Union (ACKU), dbająca o przestrzeganie praw obywateli, pozwała Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA za zatajenie informacji dotyczącej wykorzystania na lotniskach technologii rozpoznawania twarzy. 

Jak poinformował portal TechCrunch, ACLU zarzuca rządowej agencji trzymanie w sekrecie szczegółów programu, dotyczącego wykorzystywania na lotniskach technologii rozpoznawania twarzy, co budzi "poważne wątpliwości dotyczące naruszania wolności obywatelskich".

Według organizacji ujawniono bardzo niewiele informacji na temat tego,jak wykorzystywany jest system, jak wygląda współpraca służb z liniami lotniczymi i innymi podmiotami zaangażowanymi w program oraz czy gromadzone informacje objęte są ochroną danych.

Organizacja podkreśla również, że obywatele USA mogą nie zgodzić się na skanowanie ich twarzy, jednak niewiele osób o tym wie, bo informacja nie zawsze jest przekazywana podróżnym wprost.

ACLU, która złożyła pozew przeciwko agencji do sądu federalnego w Nowym Jorku, chce żeby Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego ujawnił nagrania oraz dokumentację, dotyczącą programu. Rzecznik departamentu nie chciał komentować sprawy.

System rozpoznawania twarzy jest częścią niedawnej rządowej inicjatywy skanowania twarzy zarówno osób przyjeżdżających do Stanów Zjednoczonych, jaki i opuszczających kraj. Administracja przekonuje, że pomoże to uporać się z naruszeniami przepisów migracyjnych, np. o pozostawaniu na terytorium USA mimo wygaśnięcia wizy.

Już kilkanaście amerykańskich lotnisk wprowadziło technologię rozpoznawania twarzy; rząd chce, żeby do 2021 roku liczba ta wzrosła do 20. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama