Reklama

Polityka i prawo

Szybko usuń te fotki – ostrzeżenie o nowej kampanii phishingowej

fot. Prashant Gautam / pexels
fot. Prashant Gautam / pexels

„Bądźcie ostrożni, nie wierzcie sensacyjnym tytułom” – ostrzega CERT Orange. Zespół informuje o nowo wykrytej kampanii phishingowej. Działania cyberprzestępców polegają na wyłudzaniu danych dostępowych do Facebooka na tzw. wyciek prywatnych zdjęć.

Do potencjalnych ofiar, przesyłana jest wiadomość z linkiem  oraz z dość dramatycznie brzmiącą treścią, która nakłania ofiary do kliknięcia w niego, po czym ofiara przenoszona jest do strony logowania łudząco przypominającej stronę logowania Facebooka. Jednak jak wskazuje CERT Orange, pasek adresu jasno wskazuje, że nie znajdujemy się na portalu społecznościowym.

Analizowane przykłady wskazywały również, że link przekierowuje nie tylko na Facebooka, ale również na witryny dostawcy usług hostingowych oraz serwis imitujący portal newsowy, aby z kolei zasugerować użytkownikowi podzielenie się nim za pośrednictwem Facebooka.

„Uważajcie na strony ze słowami "fotki/fotka", czy "zdjęcia" w nazwie” – ostrzega CERT Orange. Zaleca również, aby zwracać uwagę na domenę .eu, w której, jak zauważono, rejestrowana jest większość analizowanych domen.

Działania CyberTarczy Orange trwa od wtorkowego wieczora.

Reklama

Komentarze

    Reklama