Reklama

Polityka i prawo

Szwecja ufa rozwiązaniom Huawei

Fot. Kārlis Dambrāns/Flickr/CC 2.0
Fot. Kārlis Dambrāns/Flickr/CC 2.0

Pomimo narastające fali oskarżeń na świecie wobec Huawei, Szwedzi zamierzają dalej inwestować w sprzęt 5G chińskiej firmy. Przedsiębiorstwo to pozostaje jednym z najważniejszych dostawców dla szwedzkich operatorów – żaden z nich nie planuje rezygnacji ze współpracy.

Reklama

W Szwecji, czterech głównych operatorów współpracuje z chińską firmą i nie zamierzają rezygnować z jej usług. Telia Company, Telenor, Tele2 i Tre używają sprzętu Huawei w swoich sieciach.

 „Huawei jedną z firm, która zaopatruje nas w  sprzęt dla sieci mobilnych” powiedział Stefan Jäverbring, Technology Manager w  Telenor Sweden. Dodał, że oczywiście firma śledzi sytuację międzynarodową wokół firmy Huawei i podejmuje odpowiednie kroki. Jäverbring przypomniał również, że uczestnictwo w budowie sieci wymaga spełnienia rygorystycznych wymagań bezpieczeństw i jest on pewny, że budowane sieci są bezpieczne.

Rzecznik prasowy Teli powiedział, że przez długi okres czasu, unikano zamawiania chińskiego sprzętu. Zmieniło się to niedawno, ponieważ uznano, że Huawei jest odpowiedzialnym i godnym zaufania partnerem. Sprzęt tej firmy jest używany w szwedzkich sieciach. Banger przekonuje, że nie korzystanie z technologii Huawei nie naraża bezpieczeństwa w większym stopniu niż przy wykorzystaniu Nokii lub Ericssona.  Dodaje, że jest całkowicie przekonany o bezpieczeństwie sieci we wszystkich obszarach rynku. Integralność i bezpieczeństwa są fundamentalne dla biznesu.

Operator Tre nie wyklucza, że Huawei dostarczy również elementy do budowy sieci 5G. Per Stigenberg, Technology Manager napisał w liście do gazety SvD, że planując budowę infrastruktury 5G Tre współpracuje z wieloma dostawcami i dopiero zostanie dokonany wyborów, który z nich jest najlepszy. Kryteria, która o tym zadecydują uwzględniają m.in. koszty i jakość wykonania. Zapewnił również, że względy bezpieczeństwa traktowane są priorytetowo. Tele2 również potwierdziła, że Huawei jest jednym z dostawców oraz, że śledzi na bieżąco sytuację wokół chińskiego przedsiębiorcy. Przedstawiciel firmy podkreślił również przywiązanie do cyberbezpieczeństwa.   Kenneth Fredriksen, który jest CEO Huawei w Szwecji uważa, że oskarżenia i podejrzenia wobec chińskiej firmy nie mają podstaw. Jego zdaniem brakuje jakichkolwiek twardych dowodów na poparcie tych zarzutów. Fredriksen powiedział, że ręczy za bezpieczeństwo produktów chińskiej firmy. Huawei dostarcza sprzęt do 45 z 50 największych operatorów. Jeżeli nie byłyby bezpieczny to klienci by z nich zrezygnowali – zakończył CEO Huawei w Szwecji.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama