Reklama

Polityka i prawo

Szefowa GCHQ: zagrożeniem hakerzy z państw byłego ZSRR

fot. Nick Youngson CC BY-SA 3.0 Pix4free.org
fot. Nick Youngson CC BY-SA 3.0 Pix4free.org

Ransomware jest największym zagrożeniem online dla ludzi w Wielkiej Brytanii – alarmuje szefowa brytyjskiego Government Communications Headquarters (GCHQ). Jej zdaniem główne największe ryzyko płynie ze strony hakerów, którzy swoją siedzibę mają w państwach należących do byłego ZSRR.

Zdaniem Lindy Cameron ransomware stanowi najpoważniejsze zagrożenie dla bezpieczeństwa online dla większości ludzi i firm w Wielkiej Brytanii. W trakcie przemówienia, które ma dzisiaj wygłosić podczas wydarzenia organizowanego przez Rusi, najstarszy brytyjski think-tank, Cameron ma powiedzieć, że zjawisko, w którym hakerzy szyfrują dane i żądają zapłaty za ich przywrócenie, nasila się i staje się coraz bardziej profesjonalizowane – informuje The Guardian.

Szefowa GCHQ ma również stwierdzić, że zagrożenie to jest bardziej „pilne” niż cyberszpiegostwo prowadzone prze Rosję, Chiny i inne wrogie państwa, które określa jako „złośliwe, strategiczne zagrożenie”.

„Dla ogromnej większości obywateli i przedsiębiorstw w Wielkiej Brytanii, a także dla ogromnej większości krajowych dostawców infrastruktury krytycznej i dostawców usług rządowych, głównym kluczowym zagrożeniem nie są aktorzy państwowi, ale cyberprzestępcy” – ma powiedzieć Cameron, o czym dowiedział się brytyjski dziennik.

Jak informowaliśmy na naszym portalu Przychody z cyberprzestępczości z użyciem oprogramowania szyfrującego ransomware wzrosły w 2020 roku o 311 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem i szacunkowo wyniosły 350 milionów dolarów. Raport firmy Fortinet „Global Threat Landscape” – wskazywał, że tylko w grudniu 2020 roku każdego dnia na świecie 17,2 tys. urządzeń stawało się celem ataków tego typu.

Przeczytaj więcej o pierwszym w historii ataku ransomware w naszym materiale Ransomware istnieje od ponad 30 lat, ciągle sieje spustoszenie.

image

Komentarze