Reklama

Polityka i prawo

Szef MON: Trwają prace nad sformowaniem wojsk obrony cybernetycznej

Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Podczas obchodów święta Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował, że prowadzone są pracę nad sformowaniem wojsk obrony cyberprzestrzeni.

Podczas swojego wystąpienia minister Mariusz Błaszczak odniósł się do postępującej cyfryzacji i zdolności do obrony własnych sieci i systemów teleinformatycznych.

Szef MON powiedział, że według NATO ataki cybernetyczne będą coraz częstsze, bardziej złożone i potencjalnie niszczące. – Zdolność do obrony własnych sieci i systemów teleinformatycznych stanowi jeden z fundamentów bezpieczeństwa narodowego. O cyberbezpieczeństwie i cyberobronie możemy mówić jako jednym z najważniejszych wyzwań dla Sił Zbrojnych RP. Dlatego pracujemy nad projektem sformowania wojsk obrony cyberprzestrzeni – powiedział Błaszczak. Prezentowanie projektów rozwoju potencjału wojska w tym zakresie ma – jak mówił szef MON – rozpocząć się wkrótce. 

Dodatkowo na moje polecenie w resorcie obrony narodowej od marca intensywnie pracuje zespół, którego zadaniem jest dokonanie analizy i przedstawienie rekomendacji dotyczących wszystkich sfer aktywności MON w zakresie cyberbezpieczeństwa, informatyki, teleinformatyki i kryptologii – podkreślił szef MON. 

Mariusz Błaszczak poinformował, że chodzi zarówno o kształcenie i pozyskiwanie najlepszych specjalistów, jak i o wzmocnienie bezpieczeństwa teleinformatycznego, właściwą alokację zasobów, pozyskiwanie zdolności i formowanie struktur zdolnych do przeciwstawienia się bieżącym i przyszłym zagrożeniom. Dodał, że MON wkrótce rozpocznie prezentowanie projektów składających się na kompleksowy program rozwoju naszego potencjału oraz podkreślił, że resort będzie mocno wykorzystywał możliwości wojskowych uczelni wyższych i instytutów badawczych.

- To miejsca, w których kształcić muszą się najlepsi z najlepszych, wojskowi i cywile rozumiejący uwarunkowania bezpieczeństwa kraju. To tam w sposób naturalny rozwijać się powinna polska innowacyjna myśl techniczna.  Pamiętajmy o tym, że Internet i GPS to wynalazki, które zawdzięczamy rozwojowi technologii wojskowych – zaznaczył minister Mariusz Błaszczak.

Reklama

Komentarze

    Reklama