Reklama

Polityka i prawo

Sukces polskiej kryptografii we Francji. Dwa złote medale w prestiżowych targach

Fot. TheDigitalArtist/Pixabay
Fot. TheDigitalArtist/Pixabay

Na zakończonych niedawno Międzynarodowych  Targach Wynalazczości  Concours Lepine 2019, zorganizowanych pod patronatem Prezydenta Francji, polska firma  kryptograficzna Veriori SA jako jedyna zdobyła dwa złote medale, w tym jeden od Ministerstwa Obrony Francji.

Targi Concours Lepine są organizowane już od 1901 i należą do najbardziej prestiżowych targów wynalazczości na świecie. W tym  roku Targi prezentowały ponad 500 innowacyjnych rozwiązań i wynalazków przywiezionych przez wystawców z kilkunastu krajów świata, w tym z Polski.

Obie nagrody dla VERIORI SA przyznano za unikatowe zabezpieczenie kodu QR  CRYPTO uniemożliwiające  nieuprawnione kopiowanie.

Kod  QR CRYPTO firmy VERIORI posiada m.in. dodatkową, ukrytą warstwę zabezpieczającą, która nie jest czytelna dla standardowych czytników, jednak może być odczytywany  przy użyciu nawet zwykłych smartfonów, które korzystają z  różnych aplikacji VERIORI służących m.in. do autentyfikacji towarów, dokumentów, monitorowania łańcuchów dostaw w środowisku blockchain, jak również dedykowanych, specjalistycznych rozwiązań kryptograficznych  przeznaczonych dla polskich instytucji publicznych.

Warto podkreślić, że większość używanych obecnie kodów QR  nie jest odporna na podrabianie, co może powodować bardzo negatywne skutki w wielu obszarach.  Przykładem mogą być banderole służące do znakowania różnych towarów wrażliwych (np. alkohol czy wyroby tytoniowe), które powinny gwarantować absolutną szczelność systemu monitoringu i kontroli, co w przypadku banderol łatwych do  podrobienia możliwe nie jest.

Polscy wystawcy ma Targach pokazywali swoje osiągniecia w Pawilonie Narodowym  pod honorowym patronatem Ambasadora RP we Francji  pana Tomasza Młynarskiego.

Gala wręczenia nagród odbyła się z udziałem wielu gości honorowych, m.in. mera Paryża, przedstawicieli ambasad krajów uczestniczących, przedstawicieli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwa Obrony  Francji, jak również Prefektury francuskiej policji.

Wyróżnienie najwyższymi medalami polskiej firmy jest dowodem na to, iż polska szkoła kryptograficzna należy nadal do światowej czołówki, zaś firmy takie jak VERIORI SA z powodzeniem potrafią  konkurować nawet na wymagających rynkach międzynarodowych.

Źródło: 

Komentarze