Reklama

Polityka i prawo

Strona internetowa Światowych Dni Młodzieży padła ofiarą hakerów

  • Ćwiczenie "Blue flag 2019" / Fot.iaf.org.il
    Ćwiczenie "Blue flag 2019" / Fot.iaf.org.il

Hakerzy zaatakowali stronę Archidiecezji Lubelskiej poświęconej Światowym Dniom Młodzieży. Na razie nie ustalono, kto stoi za włamaniem. Śledztwo w tej sprawie prowadzi policja i ABW.

Odwiedzający stronę Archidiecezji Lubelskiej zostali wczoraj zaskoczeni następującym komunikatem: „Pozdrawiamy naszych braci z okazji święta Id Al-Fitr! Allahu akbar! Przyszedł czas na odpłatę. Nasi wrogowie zebrali się w jednym miejscu. Szczyt NATO razem z Warszawą spłoną w Świętym Ogniu!”. Wiadomość ta została również napisana w języku arabskim. Informację o włamaniu potwierdził ks. Adam Bab Archidiecezji Lubelskiej.

Dokonany atak był typowym przykładem techniki Web Defacement, polegającej na podmienieniu treści oficjalnej strony na materiały przygotowane przez atakujących. Technika ta wymaga włamania się na serwer na którym zlokalizowana jest strona. Jej trudność zależy do zabezpieczeń stosowany przez adminów. Wydaje się, jednak że nie były one na wysokim poziomie, co może sugerować, że haker nie był bardzo wprawiony w swojej sztuce.   

Jest jeszcze zbyt wcześniej, żeby spekulować na temat tożsamości atakujących. Dziennikarze z portalu   dziennikwschodni.pl przedstawili doktorowi Wojciechowi Szewce - ekspertowi ds. bliskowschodnich zamieszczonych komunikat. Bardzo nisko ocenił on poziom języka arabskiego użytego w nim. Również w treści polskiej wiadomości znalazł się błędy.

Świadczy to o słabym przygotowaniu potencjalnego napastnika i sugeruje, że cała akcja jest raczej niegroźnym żartem przeprowadzonym przez początkującego, najprawdopodobniej młodego hakera. Biorąc pod uwagę, że wydarzenie miało miejsce w przeddzień szczytu NATO, osoba ta prawdopodobnie chciała zademonstrować swoje umiejętności i znaleźć się w centrum medialnego zainteresowania.

Reklama

Komentarze

    Reklama