Reklama

Polityka i prawo

Sprzedam mikser w dobrej cenie! Uwaga na świąteczny przekręt cyberprzestępców

fot. pxhere.com
fot. pxhere.com

Nówka sztuka, nie śmigana? No nie do końca. Policjanci z Malborka i Tczewa prowadzą dochodzenie w sprawie działalności oszustów internetowych, którzy za pośrednictwem sieci zbierają środki finansowe na świąteczne prezenty dla swojej rodziny … zaglądając do kieszeni miłośników „super okazji”.

Na czym polega "przekręt"?  

Zgodnie z informacjami, które przekazał redakcji rzecznik tczewskiej Policji, sprawcy w pierwszej kolejności przejmują konto społecznościowe ofiary a następie za jego pośrednictwem wystawiają „popularne urządzenia gotujące” w cenie znacznie niższej niż rynkowa. Lokalne media „Tczew nasze miasto” w rozmowie z ofiarą procederu, mieszkanką Malborka, wskazuje, że chodzi o popularne roboty kuchenne – TERMOMIX TM6. Osoby, które dały się schwytać oszustom, wpłacały za pomocą BLIKA podzieloną na kilka części kwotę. Jak nietrudno się domyśleć, towar nigdy nie trafiał do klientów.

Jak informuje policja w Tczewie, w ostatnim czasie wpłynęły dwa zgłoszenia związane z działalnością oszustów internetowych.

„Uważajmy na to, co przesyłają nam znajomi przez portale społecznościowe, bo jak się okazuje, zdarza się, że sprawcy oszustw mogą przechwycić ich konto” – przypomina asp. szt. Dawid Krajewski, oficer prasowy tczewskiej policji. Jednocześnie policja przypomina również, aby nie klikać w podejrzane linki oraz pamiętać o zabezpieczeniu swoich kont w mediach społecznościowych uwierzytelnianiem dwuskładnikowym. „Pamiętajmy również o ochronie swoich haseł, które powinny być trudne do rozszyfrowania przez programy deszyfrujące” – dodaje aspirant Krajewski w ramach odpowiedzi na pytania redakcji. 

To, ile za ten mikser? Nawet 5 lat! 

Policjanci przypominają i ostrzegają, że cyberprzestępcy przełamujący zabezpieczenia na koncie społecznościowym opis swojej działalność znajdą w Kodeksie Karnym. A konkretnie w artykule 269b, który mówi nawet o 5 latach pozbawienia wolności.

„Zbliża się okres świątecznych zakupów. W tym roku szczególnie często będziemy kupować przez Internet. Dlatego zachowajmy szczególną ostrożność i nie klikajmy w żadne podejrzane linki” – apeluje Policja w Tczewie.

No cóż …. Czasami „super okazja” może okazać się super stratą – pieniędzy, czasu i nerwów.

Komentarze