Reklama

Polityka i prawo

Snowden pozostaje w Rosji. Wniosek o azyl we Francji odrzucony

fot. greensefa / flickr
fot. greensefa / flickr

Francja nie przyzna azylu Edwardowi Snowdenowi – powiedział minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian. Amerykanin stwierdził, w audycji dla francuskiego radia, że chętnie opuściłby Rosję i przeprowadził właśnie do Francji – donosi Politico.eu

Snowden skierował wniosek o przyznanie azylu już w 2013 roku, jednak w tamtym czasie uznaliśmy, że nie może on zostać zaakceptowany – powiedział Drian, jednocześnie dodając, że nie widzi żadnych okoliczności, które miałyby zmienić tą decyzję, zarówno w aspekcie politycznym jak i prawnym - donosi Politico.eu. Wcześniej udzielenie poparcia w kwestii przyznania azylu wyraziły francuska minister sprawiedliwości Nicole Belloubet oraz eurodeputowana Nathalie Loiseau. Jak jednak zwrócono uwagę, przyznanie azylu mogłoby doprowadzić do poważnego konfliktu dyplomatycznego ze Stanami Zjednoczonymi.

W 2013 roku informacje ujawnione przez Snowdena, byłego współpracownika NSA, unaoczniły skalę nadzoru elektronicznego, który prowadziła Agencja m.in. w programach Upstream i PRISM. Tzw. "rewelacje Snowdena" spowodowały zainteresowanie opinii publicznej tym, jak głęboko sięga wykorzystanie przez rząd USA narzędzi nadzoru elektronicznego w globalnej infrastrukturze łączności.

Debata spowodowała również wzrost zainteresowania ochroną prywatności obywateli, a firmy technologiczne zaczęły walczyć przeciwko regulacjom umożliwiającym szeroki dostęp przedstawicieli władz do danych użytkowników ich usług i próbom zdelegalizowania narzędzi do szyfrowania komunikacji.

Reklama

Komentarze

    Reklama