Reklama

Polityka i prawo

Smartfony z Androidem celem hakerów. Cyberatak za pomocą obrazka PNG

Fot. Matt Madd/flickr
Fot. Matt Madd/flickr

Eksperci Google w specjalistycznym biuletynie o bezpieczeństwie ostrzegają przed cyberatakami na smartfony z system Android. Urządzenia zwierające oprogramowanie w wersji Nougat 7.0, Oreo 8.0 i Pie 9.0 można zdalnie zhakować za pomocą obrazka w formacie PNG.

Złośliwy obrazek w formacie PNG może być wyświetlony na telefonie z Androidem podczas przeglądania internetu bądź odczytywania otrzymanej przez komunikator internetowy wiadomości - ostrzegają specjaliści. Specjalnie spreparowane przez hakerów grafiki mogą posłużyć do przejęcia kontroli nad urządzeniem, co pozwoli np. na zdalne wykonanie kodu, w rezultacie zaś - posłużenie się telefonem do przeprowadzenia ataku na inne urządzenia.

Google poinformowało, że obecnie nie ma informacji na temat wykorzystania tej podatności bezpieczeństwa przez cyberprzestępców. Specjaliści z firmy zalecili, by użytkownicy telefonów z Androidem w trzech zagrożonych działaniem podatności wersjach systemu jak najszybciej zaktualizowali oprogramowanie systemowe.

Media podkreślają jednak, że wydanie aktualizacji bezpieczeństwa dla telefonów z tym systemem operacyjnym nie zależy od firmy Google, a od producentów sprzętu, którzy wydają łatki z różną częstotliwością. Realnie zatem proces łatania podatności w telefonach może zająć tygodnie, a nawet miesiące. 

SZP/PAP

Komentarze